menu

SPOTKANIE ZE SŁAWOMIREM AMBROZIAKIEM

2018-12-20 15:07:42 (ost. akt: 2019-01-18 13:21:47)

17 stycznia 2019r. odbyło się spotkanie na temat :„Film w służbie propagandy. Nazistowski "Heimkehr" i jego związki ze Szczytnem”.

Gościem był Sławomir Ambroziak, pasjonat historii regionalnej, autor i wydawca wielu publikacji z zakresu historii Mazur.Publikował w „Roczniku Mazurskim” i „Kurku Mazurskim” oraz w wielu innych wydawnictwach.Zawodowo pełni obecnie funkcję Wójta Gminy Jedwabno.

Na początku Sławomir Ambroziak w bardzo ciekawy sposób przedstawił kulisy powstania propagandowego filmu, którego zdjęcia w dużej części kręcono w Chorzelach. Wspomniał również o szczycieńskich akcentach przy realizacji filmu, m.in. o udziale firm ze Szczytna przy budowie scenografii i mostu. Następnie publiczność miała możliwość obejrzenia fragmentów filmu „Heimkehr” oraz wysłuchania wspomnień ludzi, którzy pamiętają czasy nagrywania filmu.

Spotkanie zakończyło się rozmową, była możliwość zadawania pytań, na które nasz gość chętnie odpowiadał. Odwiedziny Sławomira Ambroziaka były bardzo interesujące i dostarczyły wiedzy na temat nazistowskiej propagandy w czasach II wojny światowej i zawiązku ludności pogranicza Mazur z realizatorami filmu "Heimkehr".