menu

Dyskusyjny Klub Książki

2015-10-16 11:10:21 (ost. akt: 2020-09-26 11:47:00)SPOTKANIA


24 września 2020 r. w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczytnie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była książka Niny Witoszek „Najlepszy kraj na świecie. Pamflet”.
Autorka omawianej książki, w formie reportażu, opisuje kulturę, folklor oraz obyczaje Norwegii, zatrzymując się również na ciekawych aspektach historycznych. Książka opisuje skandynawski kraj z sympatią, ale też z ironią.
Lektura podobała się wszystkim klubowiczom. Polecamy tę pozycję zarówno tym, którzy Norwegię znają tylko z opowiadań jak również osobom tam zamieszkałym.

Gdzieś tam głęboko w norweskiej duszy drzemie pamięć o przebojowości i brawurze dawnych wikingów. Dla kogoś, kto ma tę brawurę, Norwegia rzeczywiście może stać się ‘najlepszym krajem na świecie’
cytat z książki “Najlepszy kraj na świecie. Pamflet” N. Witoszek

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

16 czerwca 2020 r. podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczytnie członkowie obejrzeli relację na żywo ze spotkania on line z pochodzącą z Olsztyna pisarką Joanną Jax.
Pisarka opowiedziała słuchaczom o tym jak powstają jej książki a także przybliżyła ciekawostki na temat bohaterów jej powieści. Opowiadała również o miejscu, w którym powstają jej dzieła i atmosferze, która pomaga w ich tworzeniu. Za pomocą Facebooka można było zadawać autorce pytania, a rozmowa prowadzona przez Ewę Zdrojkowską, ułatwiła kontakt pisarki z czytelnikami.
Rozmowę z Joanną Jax można obejrzeć na Facebooku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

W drugiej części spotkania klubowicze dyskutowali na temat książki Hanni Münzer pt. “Miłość w czasach zagłady”. Jest to powieść, która mimo lekkości czytania porusza bardzo trudne tematy. Poznajemy czasy, w których prócz przelewu krwi niewinnych ludzi jest czas na miłość. Miłość ta jednak nie prowadzi do niczego dobrego i jej następstwa ciągną się przez kolejne lata, rzucając cień na kolejne pokolenia. Książka wywarła ogromne wrażenie na klubowiczach. Serdecznie polecamy.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

27 lutego 2020 r. w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczytnie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była książka Judyty Sierakowskiej „Mołdawianie w kosmos nie lietajut biez wina”.

Jest to reporterska opowieść o Gagauzji, najbiedniejszym zakątku Mołdawii. Autorka przytacza historie nie tylko związane z codziennym życiem Mołdawian, ale także z historią, polityką, kulturą oraz gospodarką.
Pisarka zabiera czytelnika w podróż po kraju, gdzie większość ludności nie zna ojczystego języka, w szkołach uczy się dzieci po rosyjsku, ludziom brakuje pieniędzy na żywność, podróżuje się marszrutami, które kursują bez rozkładu jazdy oraz gdzie spożywa się wino w oszałamiających ilościach.
Klubowicze zgodnie stwierdzili, że książka jest źródłem rzetelnych informacji o Mołdawii, małym europejskim państwie, które choć położone blisko naszego kraju jest Polakom mało znane.
Podczas spotkania nasza Klubowiczka przeczytała napisaną przez siebie wierszowaną recenzję :

Kto zabroni kobiecie
Pić wino w dalekim świecie
Wyborne i tanie
A jakie po nim pisanie
Niczym fontanny strumienie
Fabuła leje się i leje
My w DKK wina nie pijemy
Ale winogrona zjemy
Po pyszne owoce sięgamy
A książkę polecamy


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

30 stycznia 2020 r. w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczytnie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była książka Henninga Mankella "Powrót nauczyciela tańca".
Powieść jest jedną z ciekawszych książek Mankella. Przesycona jest atmosferą skandynawskiego chłodu i mroku. Zawiera wątki historyczne i daje czytelnikowi wgląd w mentalność szwedzkiego społeczeństwa. Autor pisze o demonach, zarówno tych z przeszłości, jak i teraźniejszych, które dopadają człowieka w najmniej spodziewanym momencie, o chorobie i strachu, o tajemnicach, które prędzej czy później wychodzą na jaw, niszcząc życie różnych ludzi.
Na spotkanie Klubowiczka przygotowała puzzle, które podzieleni na grupy, układaliśmy na czas. Ułożone puzzle nawiązywały do treści omawianej książki.
Klubowicze po zabawie i ożywionej dyskusji, stwierdzili, że jest to książka bardziej psychologiczna z wątkiem sensacyjnym niż prawdziwy kryminał.
Więcej informacji o spotkaniu na stronie:
https://kurekmazurski.pl/kryminalna-balanga-do-tanga-2020013161869/
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

12 grudnia 2019 r. w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczytnie odbyło się przedświąteczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była książka Anny Augustyniak "Irena Tuwim. Nie umarłam z miłości". Jest to biografia Ireny Tuwim, która pomimo wielu sukcesów, wspaniałych wierszy, opowiadań i legendarnych już tłumaczeń w tym "Kubusia Puchatka", została zapomniana. Na szczęście Anna Augustyniak, przypomina nam w swojej książce postać tej niezwykłej kobiety. I nie jest to sucha biograficzna książka, a miejscami po prostu bardzo ciekawie opowiedziana historia o życiu tej wielkiej tłumaczki. Gorąco polecamy.
Miłym akcentem spotkania było przekazanie informacji o wyróżnieniu naszego klubu w Grywalizacji DKK w województwie Warmińsko-Mazurskim oraz wręczenie klubowiczce, Grażynie Saj-Klocek, nagrody za recenzje książek. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali prezenty, torby z logo Instytutu Książki, reklamujące Dyskusyjne Kluby Książki.-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
14 listopada 2019 r. w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczytnie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była książka Mariny Stepnovej "Kobiety Łazarza".
Poznajemy losy trzech kobiet wplecione w dramatyczny bieg historii, skupione wokół jednego mężczyzny Łazarza Lindta, genialnego fizyka. Każda z nich jest inna i wyjątkowa.
Autorka szczegółowo i barwnie opisała ich życie w przeciągu kilkunastu lat w Rosji XX wieku. Te szczegółowe opisy pozwalają lepiej wczuć się w historię i zrozumieć postępowanie ludzi w tych czasach.
"Kobiety Łazarza" to piękna i wzruszająca powieść. Napisana pięknym językiem. Polecamy!


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10 października 2019 r. w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczytnie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki podczas którego, omawialiśmy książkę Jennie Dielemans - Witajcie w raju. Reportaże o przemyśle turystycznym.
Jennie Dielemans jest szwedzką dziennikarką, reporterką, felietonistką i pisarką. Razem z fotografem Shahabem Salehim podróżowała do znanych na całym świecie kurortów m. in. w Tajlandii, na Karaibach czy w Europie. Jej książka „Witajcie w raju” przybliża nam prawdziwe oblicze turystyki oraz wakacyjnych wędrówek.

Zdaniem naszych Klubowiczów książka jest ciekawym reportażem, zawierającym wiele wartości poznawczych na temat podróżowania. Serdecznie polecamy.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

26 września 2019r. w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczytnie odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestniczyło w nim 9 osób.
Po zapoznaniu się z informacjami na temat życia i twórczości Katarzyny Bondy, dyskutowaliśmy o książce „Lampiony” – kolejnej po "Pochłaniaczu" i "Okularniku" części bestsellerowej serii "Cztery żywioły Saszy Załuskiej". Główną bohaterką jest współpracująca z policją profilerka , przygotowująca portrety psychologiczne zabójców. Walcząca z demonami przeszłości, niepijąca alkoholiczka trafia tym razem do Łodzi, by rozwikłać zagadkę tajemniczych podpaleń.

Książki Katarzyny Bondy są bardzo popularne wśród czytelników, ale omawiana powieść nie zachwyciła naszych Klubowiczów.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

27 czerwca 2019 r. w sali konferencyjnej MBP w Szczytnie odbyło się ostatnie przed wakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki , uczestniczyło w nim 9 osób. Tematem dyskusji była książka Davida Mitchella "Atlas Chmur", która składa się z sześciu zupełnie odrębnych opowiadań. Fabuła każdego stanowi osobną całość, bohaterów dzielą często całe wieki i setki kilometrów. W dodatku każde z opowiadań napisane jest w innym stylu - mamy pisane przed II wojną światową listy, XIX-wieczny dziennik z podróży morskiej, polityczny thriller, wywiad-przesłuchanie.

Opowiadania nie następują jedno po drugim, ale zachodzą na siebie w taki sposób, że na zakończenie pierwszego przyjdzie poczekać aż do ostatnich stron. Przez to książka jest trudna w odbiorze. Naszych klubowiczów nie uwiodła, tylko nieliczni ją przeczytali.-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

23 maja 2019r. w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczytnie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 10 osób. Rozpoczęliśmy od przedstawienia biografii Marii Nurowskiej a następnie wspólnie dyskutowaliśmy na temat jej książki "Niemiecki taniec". Autorka w swojej powieści opisuje skomplikowane losy dwóch kobiet Elizy i Marianny z rodu von Saarow oraz ich trudne relacje rodzinne pełne tajemnic i niedomówień.

Maria Nurowska porusza również trudny temat przymusowych przesiedleń Niemców z Pomorza.
Książka wywołała ożywioną dyskusję i nie wszystkim się podobała.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

25 kwietnia 2019r. w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczytnie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestniczyło w nim 8 osób. Tym razem omawialiśmy książkę "Życie na pełnej petardzie, czyli wiara, polędwica i miłość", w której ks. Kaczkowski opowiedział Piotrowi Żyłce o swoim powołaniu, chorobie i rodzinie, o swojej drodze do kapłaństwa i pracy w hospicjum.

Odważnie i z dystansem mówi o kościele, księżach i zakonnikach oraz o błędach popełnianych przez niektórych z nich. Biografia księdza Jana wywarła ogromne wrażenie na klubowiczach a szczególnie jego wiara, wiedza oraz spostrzeganie świata. Zdecydowanie polecamy.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
28 marca 2019r. w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczytnie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. uczestniczyło w nim 10 osób. Na początku zapoznaliśmy się z biografią Lucindy Riley a następnie wspólnie rozmawialiśmy na temat jej książki "Tajemnice zamku".

Lucinda Riley w swojej powieści łączy dwie płaszczyzny współczesną i historyczną. Odkrywanie tajemnic przeszłości wywiera wpływ na główną bohaterkę Emili, która poznaje wojenne losy swojej rodziny. Naszym zdaniem jest to dobra i wartościowa lektura.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

21 lutego 2019r. w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczytnie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Tym razem wspólnie rozmawialiśmy na temat książki pt. ”13 pięter”, której autorem jest Filip Springer.
Rozpoczęliśmy od przedstawienia biografii autora, a następnie przystąpiliśmy do dyskusji na temat książki. Filip Springer przedstawia w niej historię rozwoju budownictwa w Polsce ze wszystkimi plusami i minusami. Opisuje problem mieszkaniowy wielu rodzin.

Podczas ożywionej dyskusji klubowicze podzielili się swoimi wspomnieniami, a jedna z klubowiczek przeczytała samodzielnie napisany 14 rozdział dotyczący jej własnych doświadczeń mieszkaniowych.
Naszym zdaniem jest to książka wartościowa i godna polecenia.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

24 stycznia 2019r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była książka "Anna Seniuk. Nietypowa baba jestem", w której artystka w rozmowie ze swoją córką Magdaleną Małecką-Wippich uchyla drzwi do swojego życia, zdradzając kilka ciekawych historii o swoim dzieciństwie, młodości, pracy i rodzinie.

Lektura wzbudziła duże zainteresowanie wśród członków DKK. Klubowicze pozytywnie wypowiadali się o samej bohaterce, Annie Seniuk, jako o naturalnej, ciepłej osobie, która nie idealizuje się. Aktorkę najczęściej znamy z filmu a dzięki książce mogliśmy poznać ją z innej strony.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

13 grudnia 2018r. miało miejsce świąteczne spotkanie DKK. Na klubowiczów czekał stół udekorowany ozdobami bożonarodzeniowymi a w tle słychać było dźwięki kolęd. Zapach tradycyjnego makowca z bakaliami jeszcze bardziej podkreślał uroczysty nastrój.

W świątecznym klimacie rozmawialiśmy na temat przeczytanej książki. Tym razem omawialiśmy reportaż Samotność Portugalczyka, Izy Klementowskiej. Książka wzbudziła wiele emocji, ponieważ przedstawia historię Portugalczyków ich losy aż po czasy współczesne.
Spotkanie upłynęło w serdecznej atmosferze a na zakończenie wszyscy składali sobie życzenia z okazji zbliżających się świąt i nowego roku.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

22 listopada 2018 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 11 osób. Rozpoczęliśmy od przedstawienia biografii Agnieszki Podoleckiej a następnie wspólnie dyskutowaliśmy na temat jej książki „Za głosem Sangomy”.

Akcja powieści rozgrywa się w Afryce, autorka barwnie opisuje przyrodę oraz obce nam tradycje i obyczaje.
Książka zainspirowała naszą klubowiczkę do napisania krótkiego wiersza. W otoczeniu afrykańskich rekwizytów, wystąpiła w przebraniu szamanki wypowiadając magiczne zaklęcie:

TAM, TAM, TAM, TAM, TAM, TAM,
PRZEPOWIEDNIE TAKĄ MAM
CZEKA WAS DŁUGA PRZYJAŹŃ W DYSKUSYJNYM KLUBIE KSIĄŻKI
GWARANTUJĄCA TRWAŁE I MOCNE ZWIĄZKI
PRZED WAMI CIĄGŁE CZYTANIE
I O KSIĄŻKACH ROZMAWIANIE
NIGDY WAM TO NIE MINIE
TAKIE CZARY ODCZYNIĘ
PODĄŻAJĄC „ZA GŁOSEM SANGOMY”
MÓJ UMYSŁ ZOSTAŁ NATCHNIONY
I ZNÓW DLA WAS KOLEDZY I KOLEŻANKI
UCZYNIŁAM TE PRZEBIERANKI

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

25 października 2018 w Czytelni MBP odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 11 osób. Na początku zapoznaliśmy się z biografią Manueli Gretkowskiej a następnie wspólnie dyskutowaliśmy na temat jej książki Agent.

Jest to opowieść o zdradzie małżeńskiej i życiu w podwójnym związku. Główny bohater poszukiwał szczęścia, za które przyszło mu zapłacić wysoką cenę. Książka Manueli Gretkowskiej wywołała ożywioną dyskusję. Czy polecamy? – zdania były podzielone.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

4 października 2018, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, odbyło się spotkanie z Edytą Świętek, autorką licznych powieści społeczno-obyczajowych.

Na spotkaniu autorka opowiadała o początkach swojej pracy pisarskiej, o wydarzeniach i miejscach które inspirują ją do pisania. Przybyła publiczność z zainteresowaniem wysłuchała również fascynujących opowieści o rodzinnej miejscowości autorki, którą jest Nowa Huta. W niej toczy się akcja 5-tomowej sagi „Spacer Aleją Róż”.
Na zakończenie spotkania pisarka rozmawiała z uczestnikami odpowiadając na liczne pytania czytelników oraz podpisywała książki.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

27 września 2018 w Czytelni odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które poświęcone było książce "Właśnie dziś, właśnie teraz" znanej nam już autorki Karoliny Wilczyńskiej. W naszej ocenie to książka warta przeczytania, bardzo życiowa i skłaniająca do przemyśleń.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

14 czerwca 2018 odbyło się ostatnie przedwakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 10 osób.


Wspólnie dyskutowaliśmy na temat książki „Prześwietny raport Kapitana Dosa”, której autorem jest Eduardo Mendoza. Na początku, tradycyjnie zapoznaliśmy się z biografią pisarza, następnie wspólnie dyskutowaliśmy na temat jego książki.
W pewnym momencie nasza klubowicza w przebraniu zaprezentowała swoją rymowaną recenzję:
AŻ SIĘ PROSI
AŻ MNIE NOSI
BY WNIEŚĆ W TYTULE POPRAWECZKĘ
I PRZYPIĄĆ PRZYSŁOWIOWĄ ŁATECZKĘ
I ZMIENIĆ: „PRZEŚWIETNY RAPORT KAPITANA DOSA”
NA: PRZEŚMIEWCZY RAPORT KAPITANA ZADZIERAJĄCEGO NOSA
MARZĄC O DOCHODOWOŚCI SWOJEJ PRZYSZŁEJ EMERYTURY
Z ROZBAWIENIEM CZYTAŁAM TE ŚWIETNIE SKONSTRUOWANE
BZDURY
TYLKO NADAL NIE MAM POJĘCIA
CZY MOJA EMERYTURA BĘDZIE DO PRZYJĘCIA
BO BYĆ MOŻE ZASILĘ UPADŁE KOBIETY
GDY ZABRAKNIE MI NA RÓŻ NIESTETY
DO WYBORU MAM PRZESTĘPCÓW I STARUSZKÓW
NIEPRZEWIDYWALNYCH
PLAN EMERYTKI JEST GENIALNY
JUŻ WIEM! W KOSMOS SIĘ WYBIORĘ
I TĘ PRZEŚWIETNĄ RECENZJĘ ZE SOBĄ ZABIORĘ
Naszym zdaniem warto przeczytać tę książkę, ponieważ czyta się ją na luzie, wywołuje pozytywne wrażenia oraz wprowadza dobry nastrój - polecamy.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

17 maja 2018 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 6 osób. Tym razem wspólnie dyskutowaliśmy na temat książki „Performens”, której autorką jest Karolina Wilczyńska. Na początku zapoznaliśmy się z biografią pisarki, następnie przystąpiliśmy do wspólnej rozmowy.

Książka przedstawia relacje między mieszkańcami wsi a kobietą, która zrezygnowała z życia w mieście pragnąc odnaleźć sens swojego życia. Powieść lekka i odstresowująca - polecamy.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

19 kwietnia 2018 w czytelni odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 8 osób.

Na początku zapoznaliśmy się z biografią szwedzkiego pisarza Stiega Larssona, następnie wspólnie rozmawialiśmy na temat jego książki "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" będącej pierwszą częścią trylogii "Millennium". Akcja powieści trzyma w napięciu, aż do zaskakującego finału. Polecamy wszystkim lubiącym klimat skandynawskiej literatury.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
15 marca 2018r. Szczycieński Dyskusyjny Klub Książki ma już 10 lat.

Okrągłą rocznicę obchodziliśmy bardzo uroczyście. Na początku były gratulacje i podziękowania. Każdy klubowicz otrzymał notes i okolicznościową zakładkę do książki.
Był czas na wspomnienia i refleksje podczas oglądania zdjęć z minionych lat. Ogromną niespodzianką był pyszny tort w formie książki z okolicznościowym napisem i świeczkami oraz wiersz napisany na cześć klubu.
DZIESIĄTE URODZINY
DYSKUSYJNEJ RODZINY
TO CZAS PODSUMOWANIA
NASZEGO Z KSIĄŻKAMI SPOTKANIA
CHĘTNIE CZYTAMY TREŚĆ LEKTUR OMAWIAMY
A BOHATERÓW PLEJADA
„KIEDYŚ PRZY BŁĘKITNYM KSIĘŻYCU” ZAGADA
NIE JESTEŚMY ”WIĘŹNIAMI NIEBA”
„TOWARZYSZKI PANIENKI” NAM TRZEBA
ZNAMY „RIO ANAKONDA”
WSZAK CEJROWSKI DO NAS ZAGLĄDA
„KAPELUSZE DONI NICONORY” WKŁADAMY
I DO DKK ZAPRASZAMY
MY NIE ZADZIERAMY NOSA
CHOĆ ZNAMY „EXCENTRYKÓW” I „GAJOSA”
MAMY „MIŁOŚCI RANO, MIŁOŚCI WIECZOREM”
JESTEŚMY KSIĄŻEK AMATOREM
„BEHAWIORYSTĄ”, „MARINĄ” …
PO PROSTU CZYTELNICZĄ RODZINĄ
POZNALIŚMY „DOM AUGUSTY” I SKŁODOWSKĄ
JESTEŚMY CZYTELNICZĄ JEDNOSTKĄ
WIWAT DKK
NIECHAJ MIŁOŚĆ DO KSIĄŻEK TRWA
Klubowicza
Oprócz świętowania był czas na omówienie książki Jacka Woźniakowskiego „Ze wspomnień szczęściarza”, która nie wszystkim przypadała do gustu. Polecamy wytrawnym czytelnikom.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

15 lutego 2018r. w Czytelni MBP odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 10 osób.

Tym razem wspólnie dyskutowaliśmy na temat książki Shelley Emling "Maria Skłodowska-Curie i jej córki".
Jest to ciekawa biografia wyjątkowej polskiej noblistki jako matki, ale również opowieść o heroizmie kobiet tamtych czasów. Polecamy.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

18 stycznia 2018 r. w sali konferencyjnej MBP odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie, uczestniczyło w nim 10 osób. Rozmawialiśmy o książce Carlosa Ruiza Zafóna "Marina".
W trakcie spotkania nasza klubowiczka wydeklamowała rymowaną recenzję.

PEŁNA TAJEMNIC BARCELONA
JAWI SIĘ NAM W POWIEŚCI ZAFONA
W ZAGADKOWY ŚWIAT NAS WPROWADZIŁ
I SKRYWANĄ PRAWDĘ ZDRADZIŁ
PIETNASTOLATEK O WIELKIEJ WRAŻLIWOŚCI
ZAUROCZONY MARINĄ OBIEKTEM PIERWSZEJ MIŁOŚCI
POZNAJEMY RÓŻNE SEKRETY
MROCZNE NIESTETY
WSPOMINAMY TO, CO NIGDY SIĘ NIE WYDARZYŁO
I PRZYZNAM SIĘ SZCZERZE MOMENTAMI STRASZNIE BYŁO
A TERAZ ZAMIENIĘ NAS W CZARNE MOTYLE
I TYLE

Polecamy tę pozycję każdemu. Bo jest to niezwykła historia o cierpieniu i okrucieństwie, o wielkiej miłości i namiętności, o próbach życia wiecznego.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

14 grudnia 2017r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 10 osób.

W świątecznej atmosferze przy dźwiękach kolęd i pysznym makowcu wspólnie dyskutowaliśmy na temat książki "Wymarzony dom”, Magdaleny Kordel.
Naszym zdaniem książka napisana jest prostym językiem, schematyczna, niekoniecznie dla wytrawnego czytelnika. Polecamy wszystkim tym, którzy lubią literaturę lekką, zapewniającą odpoczynek i relaks.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

16 listopada 2017r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 9 osób. Tym razem wspólnie rozmawialiśmy na temat książki pt. ”Gottland”, której autorem jest Mariusz Szczygieł.
Rozpoczęliśmy od przedstawienia biografii autora a następnie przystąpiliśmy do ożywionej dyskusji.
Naszym zdaniem jest to książka godna polecenia szczególnie tym, którzy chcą więcej dowiedzieć się o historii Czech w okresie komunizmu.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

19 października 2017r. w Czytelni, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 8 osób. Wspólnie rozmawialiśmy na temat książki pt. Dom Augusty, szwedzkiej pisarki Majgull Axelsson.
Tradycyjnie rozpoczęliśmy od przedstawienia biografii autorki następnie przystąpiliśmy do dyskusji.
Naszym zdaniem jest to książka ambitna i wymagająca skupienia, smutna ale dobrze napisana historia rodu Augusty. Polecamy wszystkim lubiącym klimat skandynawskiej literatury.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

21 września 2017r. w Czytelni odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 7 osób.
DKK
Rozpoczęliśmy od przedstawienia biografii Remigiusza Mróza a następnie wspólnie dyskutowaliśmy na temat jego książki pt. "Behawiorysta". Główny bohater Gerard Edling ściga bezwzględnego, inteligentnego zamachowca.
Książka trzyma w napięciu, posiada zaskakujące zwroty akcji, wciąga i zmusza do przemyśleń. Polecamy fanom kryminałów.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

8 czerwca 2017r. w ostatnim przedwakacyjnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki uczestniczyło 7 osób.
DKK
Rozpoczęliśmy od przedstawienia biografii Wojciecha Cejrowskiego a następnie wspólnie dyskutowaliśmy na temat jego książki pt. "Rio anaconda". Książka opowiada o trudach autora jakie musiał pokonać, aby dotrzeć do ostatniego plemiona Carapana. Prawdziwych rdzennych Indian żyjących z dala od cywilizacji w głębi puszczy Amazońskiej.
Dyskusję przerwało wejście Wojciecha Cejrowskiego, za którego przebrała się nasza klubowiczka.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

25 maja 2017r. w kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki uczestniczyło 8 osób.

Rozpoczęliśmy od przedstawienia biografii Joanny Jax a następnie wspólnie dyskutowaliśmy na temat jej książki pt. "Długa droga do domu".
Główna bohaterka Antonina pragnie za wszelką cenę odnaleźć swojego zaginionego syna Alexa. Autorka umiejętnie ukazała losy rodziny na tle faktów historycznych. Zachęcamy do przeczytania

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

9 maja 2017r. mieliśmy przyjemność gościć Włodzimierza Kowalewskiego znanego pisarza, publicystę radiowego, autora słuchowisk, scenarzystę filmowego
i autora m.in. powieści „Bóg zapłacz!”, „Ludzie moralni”, tomów opowiadań „Cztery opowiadania o śmierci”,„Powrót do Breitenheide” oraz „Światło i lęk”.

Podczas spotkania Włodzimierz Kowalewski opowiadał o swojej najsłynniejszej powieści „Excentrycy”, która została zekranizowana w 2015 roku. Spotkanie przebiegało w formie rozmowy, publiczność zadawała pytania, na które autor chętnie udzielał odpowiedzi. Przybliżył atmosferę dawnego Ciechocinka oraz podzielił się swoimi wrażeniami ze współpracy z Januszem Majewskim i z aktorami występującymi w filmie „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”.
Na zakończenie Włodzimierz Kowalewski zdradził swoje dalsze plany zawodowe.
Dodatkową atrakcją była możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia z autorem oraz otrzymania dedykacji z autografem. Spotkanie odbyło się dzięki Instytutowi Książki oraz Dyskusyjnemu Klubowi Książki.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

21 kwietnia 2017r. w sali konferencyjnej MBP odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 7 osób.

Wspólnie rozmawialiśmy o książce ”1913. Rok przed burzą”, Floriana Illiesa.
Tłem historycznym książki jest okres tuż przed wybuchem I wojny światowej. Autor przybliżył życiorysy sławnych ludzi żyjących w tamtych czasach. Polecamy.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

23 marca 2017r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 9 osób.

W miłej atmosferze prowadziliśmy dyskusję na temat książki pt. "Kapelusze donii Nicanory", której autorką jest Kirstan Hawkins.
Na zakończenie nasza klubowiczka wydeklamowała rymowaną recenzję:
KAPELUSZE, KAPELUSZE Z KAPELUSZEM DO DOMU RUSZĘ
DO UKOCHANEJ MATKI A
WRAZ ZE MNĄ MOJE DZIATKI MĄŻ OBIECYWAŁ INNE KRAJE
A BILETÓW NIE KUPIŁ WCALE CÓŻ Z TEGO, ŻE PRZYSTOJNIACZEK
ALE NIEZŁY Z NIEGO CWANIACZEK A ODRZUCONY KOCHANEK SPRAWIŁ
MOC NIESPODZIANEK W NOWYM WYDANIU
NIE JEST ŚMIESZNY JEST PO PROSTU... NOWOCZESNY JUŻ WIEM, ŻE OPRÓCZ KAPELUSZA WAŻNA JEST
TAKŻE DUSZA A MOJE MIASTECZKO, SENNE ZAGUBIONE WYBUCHOWYMI KAPELUSZAMI OZDOBIONE

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

16 lutego 2017r. w sali konferencyjnej MBP odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 7 osób.

Wspólnie rozmawialiśmy na temat książki pt. "Sunset Park", której autorem jest Paul Auster. Wrażenia po przeczytaniu były różne. Inaczej odbierali ją młodsi klubowicze, którym łatwiej było zrozumieć problemy zagubionych bohaterów.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

19 stycznia 2017r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 9 osób.
Spotkanie DKK
Tym razem wspólnie rozmawialiśmy na temat książki pt. ”Powolna śmierć Luciany B.”, której autorem jest argentyński pisarz Guillermo Martinez. Dobrze obmyślona fabuła trzyma w napięciu oraz skłania do przemyśleń, który z bohaterów ma rację i czyja jest prawda. Zachęcamy do przeczytania.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

8 grudnia 2016r. odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 8 osób. W miłej i świątecznej atmosferze prowadziliśmy dyskusję na temat książki Doroty Sumińskiej pt. ”Uśmiech gekona. Azja jakiej nie znacie”.
Spotkanie DKK
Autorka opisuje wiele ciekawych informacji dotyczących podróży po Azji. Klubowicze chętnie opowiadali własne przeżycia podczas różnych wyjazdów. Zachęcamy do przeczytania książki.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

17 listopada 2016r. w sali konferencyjnej MBP odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 7 osób.

Tym razem wspólnie rozmawialiśmy na temat książki Marii Nurowskiej pt. ”Miłość rano, miłość wieczorem”.
Poznaliśmy historię trzech przyjaciół Jerzego, Ola i Feliksa uczestników Powstania Warszawskiego. Po wielu latach Jerzy spotyka swoją zaginioną żonę Zofię oraz dowiaduje się, że ma córkę Annę. Zachęcamy do przeczytania powieści.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

27 października 2016r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 7 osób. Wspólnie rozmawialiśmy na temat książki Elżbiety Baniewicz „Gajos”.

Na zakończenie nasza klubowiczka zaprezentowała swoją rymowaną recenzję.
JANKA KOSA
CZYLI GAJOSA
ZAWSZE ZNAŁAM
WIĘC KSIĄŻKI CZYTAĆ NIE MUSIAŁAM
TO PRZECIEŻ MÓJ PRZYJACIEL, BRAT
BOHATER Z MŁODZIEŃCZYCH LAT
JEGO LOSY NA SZKLANYM EKRANIE
I WY PODZIWIALIŚCIE PANOWIE I PANIE
TO ON MIAŁ PSA SZARIKA
JEGO SŁAWA PRZEZ LATA NIE ZNIKA
KOCHAŁ LIDKĘ
I MARUSI RUDĄ KITKĘ
TO CHŁOPAK Z RUDEGO NA 102
PRZECIEŻ KAŻDY Z WAS GO ZNA

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

20 października 2016r. mieliśmy przyjemność gościć Katarzynę Enerlich znaną pisarkę, poetkę i dziennikarkę. Autorkę wielu powieści m.in. serii "Prowincja", "Czas w dom zaklęty", "Kwiat Diabelskiej Góry", "Oplątani Mazurami", "Czarodziejka Jezior," "Kiedyś przy Błękitnym Księżycu".

Podczas spotkania Katarzyna Enerlich zachęcała do lektury swojej najnowszej powieści pt. „Rzeka ludzi osobnych” oraz opowiadała o swoich planach na kolejną powieść. W spotkaniu wzięło udział 53 osoby. Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze. Dodatkową atrakcją była degustacja różnych gatunków chleba upieczonego przez zaprzyjaźnioną czytelniczkę. Na zakończenie była możliwość zakupu książek oraz otrzymania dedykacji z autografem autorki.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

29 września 2016r. odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wspólnie rozmawialiśmy o książce Katarzyny Enerlich "Kiedyś przy Błękitnym Księżycu". Autorka opisuje trudny problem alkoholizmu w rodzinie oraz jego wpływ na dorosłe życie dziecka.

W spotkaniu uczestniczyła Grażyna Mączkowska autorka książki "Powiedz, że mnie kochasz, mamo", która również porusza problem DDA.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

16 czerwca 2016r. odbyło się ostatnie przedwakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wspólnie rozmawialiśmy o książce Moniki Jaruzelskiej "Towarzyszka panienka".

Biografia autorki stała się okazją do osobistych wspomnień o czym świadczy spontaniczny wiersz, zaprezentowany przez klubowiczkę:
DROGA MONIKO
TWÓJ TATA W NIEDZIELNY RANEK
ZABRAŁ MI PORANEK
NIE MAM ŻALU O TO DO NIEGO
A TOBIE "TOWARZYSZKO PANIENKO" ŻYCZĘ WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO
ZA LEKKOŚĆ PIÓRA CHWALĘ
CZYTAŁO SIĘ CIEBIE WSPANIALE

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, dnia 12 maja 2016r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki na temat debiutanckiej książki Andrewa Davidsona pt. „Gargulec". W spotkaniu wzięło udział 7 osób.

Klubowiczom podobały się średniowieczne opowieści, które autor łączy z wydarzeniami dziejącymi się współcześnie.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

14 kwietnia 2016r. w sali konferencyjnej MBP odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 11 osób. Tym razem wspólnie dyskutowaliśmy na temat książki Carlosa Ruiza Zafona pt. ”Więzień Nieba”.

Poznaliśmy kolejne losy bohaterów omawianej wcześniej książki pt."Cień wiatru" z serii Cmentarz Zapomnianych Książek. Polecamy wszystkim lubiącym odkrywać mroczne tajemnice Barcelony.