menu

Dyskusyjny Klub Książki

2015-10-16 11:10:21 (ost. akt: 2024-05-24 09:38:18)

AKTYWNOŚĆ KLUBOWICZÓW W ŻYCIU KULTURALNYM MIASTA


Zapraszamy do obejrzenia przedstawienia pt. " Szopka... ale... śledzikowa na szesnaście postaci, jeden głos żeński i dwie ręce - ze wsparciem" autorstwa Anny Bogusz. Wielkim wyróżnieniem jest dla nas fakt, że w przedstawieniu znalazły się wieloletnie członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w naszej bibliotece : pani Grażyna Saj-Klocek oraz pani Agata Gołaszewska. Panią Agatę można było również zobaczyć w roli Dulskiej podczas Narodowego Czytania „Moralności Pani Dulskiej” w 2021 roku w Zamku Krzyżackim w Szczytnie. Fragment z Panią Grażyną znajduje się od 10 minuty filmu, a nawiązanie do Narodowego Czytania oraz pani Agaty znajduje się od 24 minuty.


SPOTKANIA


"Mężczyzna stoi na chodniku i całuje kobietę. Pozornie bez powodu wybiega na ulicę i zostaje potrącony przez samochód. Kim jest ten mężczyzna? Co nim kierowało? I czy jest ktoś, kto go naprawdę zna? „Lewą ręką przez prawe ramię” to wzruszająca i zarazem wstrząsająca opowieść o tym, jak niewiele wiemy o swoich najbliższych i o samotności w tłumie." (Źródło: lubimy czytac. pl).
Dnia 23.05.2024 r. na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy powieść norweskiej pisarki Selmy Lønning Aarø pt. "Lewą ręką przez prawe ramię". Powieść wzbudziła w klubowiczach różne emocje, a pewne wydarzenia zawarte w książce zostały zinterpretowane przez nich w odmienny sposób, co wywołało ciekawą dyskusję. I o to właśnie chodzi!
Książkę bardzo polecamy..............................................................................................................................................................................
Dnia 25.04.2024 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Tym razem nasi klubowicze przeczytali komedię kryminalną, w której zadali sobie pytanie „Jak Cię zabić, kochanie?” taki właśnie tytuł nosi omawiana na dzisiejszym spotkaniu książka A. Rogozińskiego.
„Jak cię zabić, kochanie?” to przewrotna kryminalna komedia pomyłek, w której spokojna dotąd para trzydziestolatków przekonuje się, jak trudno z porządnych ludzi nagle z dnia na dzień stać się przestępcami.
Trup, który nie chce być trupem, zakonnice, które wcale nie są takie święte i lekarka, która ożywia zamiast leczyć. To oszołamiająca mieszanka dla każdego z poczuciem humoru. Polecam!” Magdalena Witkiewicz (źródło: lubimyczytac.pl)

Klubowicze pomimo podzielonych zdań zachęcają do przeczytania książki.


...............................................................................................................................................................................
Dnia 21.03.2024 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
Tematem gorącej dyskusji była książka Izy Klementowskiej "Samotność Portugalczyka"
Kto rządził w domu António de Oliveiry Salazara, dlaczego João Soares został tylko w piżamie, co słychać wewnątrz fortu w Caxias, kogo Eryk zabiera ze sobą do Angoli, dlaczego Kinkas spędzał całe dnie na cmentarzu, a dom Rui przypominał pomnik? Losy Portugalczyków to tylko pretekst, by się przyjrzeć świadomemu lub nie, chcianemu lub nie, warunkowemu lub nie odosobnieniu. To nie Portugalia pięknych wybrzeży i fado, lecz Portugalia podsłuchów, cieni na ścianie, niepewności i niespełnionych obietnic. To Portugalia okrojona z terytorium i dumy. (źródło: Lubimy czytać.pl)
Książka wszystkim przypadła do gustu, wytworzyła się ciekawa dyskusja na temat historii oraz wydarzeń, przedstawionych przez społeczeństwo Portugalii.
Zachęcamy do sięgnięcia po ten wyjątkowy reportaż............................................................................................................................................................................

Dnia 22.02.2024 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Omawialiśmy powieść Szczepana Twardocha pt. "Morfina", za którą autor otrzymał nagrodę Paszportu Polityki 2012.
"Szczepan Twardoch w Morfinie osiągnął rzecz rzadką w polskiej prozie - wykreował antybohatera, którego nie sposób nie lubić. Młody pisarz tak jak najwięksi – Witkacy, Gombrowicz, Littell – potrafi ukazać słabego, rozdartego człowieka wplątanego w wielką historię."
To fragment opisu powieści pochodzący od redakcji. Nie wszyscy jednak nasi klubowicze polubili bohatera książki. Powieść wywołała sporo emocji i wzbudziła ciekawą dyskusję. Okazuje się, że jedna książka może wywołać skrajnie różne uczucia i opinie. Dziękujemy klubowiczom za obecność i przemiłe spotkanie.
......................................................................................................................................................................................

Dnia 25.01.2024 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Omawianą lekturą była "Ręka Flauberta" Renaty Lis.
Jest to książka o mężczyźnie, który urodził się w Normandii w roku 1821 i po pewnym czasie, w tajemniczych okolicznościach, zajął się rzemiosłem skrajnie niebezpiecznym i trudnym: został pisarzem. Korzystając z listów i dzienników Flauberta (w ogromnej większości niewydanych po polsku),a także z najnowszych ustaleń jego francuskich biografów i własnych podróży, autorka prowadzi nas przez meandry jego losu: przez jego śmierci, miłości, miejsca, książki. Z jej opowieści wyłania się poruszający, współczesny portret pisarza na tle końca świata – zarówno własnego świata Flauberta, jak nowoczesnego świata cywilizacji europejskiej. (źródło: Lubimy czytać.pl)
Książka wszystkim się podobała i wywołała ciekawą dyskusję. Klubowicze zgodnie stwierdzili, że autorce należą się wyrazy podziwu za ogrom wykonanej pracy nad książką.
............................................................................................................................................................Dziś 15 grudnia 2023 r. na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy zbiór opowiadań Joanny Szczepkowskiej pt. "Fragmenty z życia lustra".
W swych opowieściach Joanna Szczepkowska dotyka tematów, które fascynują od zawsze. Pyta, kto może powiedzieć o człowieku więcej: lekarz czy uzdrowiciel; czy na nasze najważniejsze pytania odpowie nauka czy parapsychologia; jak możliwa jest miłość i bliskość z drugim człowiekiem; jak radzimy sobie z poznawaniem świata i siebie. (źródło: lubimyczytac.pl)
Klubowicze byli pozytywnie zaskoczeni książką autorki znanej przez nich głównie z kreacji aktorskich. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że opowiadania zachęcały do zadumy, ale momentami były także zabawne. Nie zabrakło dziś również rozmów okołoksiążkowych oraz świątecznych życzeń.


................................................................................................................................................................................

Dzisiaj odbyło się spotkanie DKK poświęcone książce "Córeńka" autorstwa Wojciecha Tochmana. Książka przenosi na wyspę Bali, gdzie wybuch eksplozji zakłócił raj turystów. Wspólnie zagłębialiśmy lęki współczesnego człowieka ukazane przez Tochmana w tej poruszającej opowieści, gdzie fakty łączą się nierozerwanie ze światem wyobraźni.
To było spotkanie, które wzbudziło głębokie emocje i skłoniło wszystkich do refleksji.............................................................................................................................................................Na czwartkowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki (26.10.2023 r.) omawialiśmy "Przygody fryzjera damskiego" Eduardo Mendozy. Ta historia poruszyła nasze serca. Dyskusja była pełna pasji i różnorodnych perspektyw. Dziękujemy każdemu uczestnikowi za wniesienie własnych spostrzeżeń i refleksji. Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 23 listopada.
............................................................................................................................................................


Dnia 28.09.2023 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
Mieliśmy niezwykłą przyjemność porozmawiać o fascynującej książce "Bajki, które zdarzyły się naprawdę". Czy można uwierzyć, że niektóre historie realnych księżniczek i królowych są równie interesujące jak w baśniach?
Zofia Jagiellonka, choć postawiona przed trudnym wyborem, podjęła walkę o swoje szczęście, wbrew wszelkim przeciwnościom losu. Jej opowieść to prawdziwy dowód na siłę ludzkiej determinacji.
A jakże nie wspomnieć o niepiśmiennej dziewczynie ze wsi, która stała się carycą Katarzyną I? Jej historia to jak najpiękniejszy sen, który się spełnił, jak u Kopciuszka, ale w realu.
Anna Moczulska w swojej książce ukazała nam te niezwykłe losy w sposób tak barwny, że trudno oderwać się od lektury. Dzięki niej mogliśmy przenieść się w świat ciekawych przygód znanych kobiet.
Dziękujemy wszystkim członkom klubu za ciekawe spostrzeżenia i inspirującą dyskusję! Już nie możemy się doczekać naszego kolejnego spotkania.
............................................................................................................................................................Dnia 25.05.2023 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem rozmowy była książka „Pod czujnym okiem” autorstwa Chevy Stevens - zdobywczyni międzynarodowej nagrody dla twórców thrillerów za najlepszy debiut. Omawiana książka to opowieść o kobiecie, która pomaga ludziom uwolnić się od demonów, nie potrafiąc uporać się z własną, mroczną przeszłością.
Klubowicze zgodnie stwierdzili, że książka porusza tematy oraz problemy, które są aktualne w dzisiejszych czasach i jest warta przeczytania. Nie zabrakło również rozmów i dyskusji około książkowych.
............................................................................................................................................................


Dnia 20.04.2023 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem rozmowy była książka "13 pięter" Filipa Springera.
"13 pięter" opowiada historię losów mieszkańców jednego bloku w czasie kilku kolejnych lat.
Wśród bohaterów znajduje się m.in. pensjonariuszka, która od lat mieszka w bloku i obserwuje z okna to, co się wokół niej dzieje, starszy pan, który na skutek różnych okoliczności zostaje samotny, para, która z trudem utrzymuje się z pracy w korporacji oraz wiele innych postaci. Akcja toczy się głównie na trzynastu piętrach budynku, gdzie mieszkańcy prowadzą codzienne życie, a ich drogi często się krzyżują i wpływają na losy innych.
Książka głównie pokazuje, jakie problemy mają ludzie, którzy starają się o własny kąt.............................................................................................................................................................................


Dnia 23 marca 2023 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego obchodziliśmy 15-lecie klubu. Z tej okazji klubowicze spotkali się by wspólnie powspominać ostatnie 15 lat oraz skosztować pysznego tortu przygotowanego na tę wyjątkową okazję.
Tego dnia omawialiśmy również książkę Jolanty Brach - Czainy pt. "Szczeliny istnienia", w której autorka opisuje różne aspekty codziennego życia.

Film przygotowany z okazji 15-lecia DKK w Szczytnie


............................................................................................................................................................................


Dnia 23.02.2023 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem rozmowy była książka "Białe. Zimna wyspa Spitzbergen" Ilony Wiśniewskiej.

"Białe to swoista kronika dalekiej Północy i zapis losów współczesnych osadników, a nade wszystko galeria barwnych postaci zamieszkujących lodowaty archipelag, których języki, tradycje i temperamenty tworzą niepowtarzalny tygiel kulturowy.

Spitsbergen to największa wyspa norweskiego archipelagu Svalbard w Arktyce i najbardziej na północ wysunięte siedlisko ludzkie na świecie. Mieszkają tu obywatele prawie pięćdziesięciu krajów, którzy przyjechali żyć i pracować w ciągłym zimnie, śniegu, ciemnościach nocy polarnej albo wiecznym słońcu dnia polarnego. Jedną z takich osób jest Polka – Ilona Wiśniewska, która z pasją odkrywcy i znajomością realiów pełnokrwistego mieszkańca opowiada historię niezwykłych miejsc Spitsbergenu."
źródło: lubimyczytac.pl
Książka podobała się klubowiczom. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że jest to opowieść, która daje do myślenia. Gorąco polecamy!...........................................................................................................................................................................

Dnia 26.01.2023 r. odbyło się spotkanie „Dyskusyjnego Klubu Książki”.
Tematem dyskusji była książka Harukiego Murakamiego „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa”.
Jest to ciekawa opowieść o podróży w przeszłość w celu rozprawienia się ze swoimi demonami. Główny bohater jest prosty, zwyczajny, bezbarwny - jak w tytule. Wszystkie wydarzenia, które mają miejsce w jego życiu, dzieją się obok niego. On o niczym nie decyduje. Książka zachęca do refleksji nad sobą i swoją historią. Bo takim Tsukurą Tazakim może być każdy z nas............................................................................................................................................................................

Dnia 15 grudnia 2022 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była książka Marka Jóźwika "Polaków portrety pustynne".

"Polaków portrety pustynne” to dowcipny zapis reporterskiej wędrówki po nadbałtyckich plażach i kurortach, w którym jak w lusterku odbija się obraz Polski i Polaków skołowanych transformacją, "globalnie” zagubionych między kapitalizmem a Peerelem.

Marek Jóźwik to polski lekkoatleta, specjalizujący się w biegach płotkarskich, dziennikarz i działacz sportowy. Na przełomie lat 60. i 70. XX wieku był czołowym polskim płotkarzem, trzykrotnym mistrzem Polski. W 1972 roku startował na igrzyskach olimpijskich w Monachium. Po zakończeniu sportowej kariery został dziennikarzem sportowym (pisał m.in. w „Trybunie Ludu” oraz „Rzeczpospolitej”), pracował jako komentator w TVP Sport oraz był redaktorem naczelnym Magazynu Lekkoatletycznego. Do 2018 roku pełnił funkcję prezesa Polskiego Związku Curlingu. Obecnie pracuje w Halo.Radio. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu (1976).

Twórczość literacka Marka Jóźwika stanowi dowód na siłę humoru. Autor stosuje rozmaite rodzaje ironii i posługuje się absurdem ze zręcznością zawodowego satyryka. Nie zdezaktualizują się jego felietony, nie ma obaw, że znudzą się czytelnikom. Jako literatura rozrywkowa, spełniają „Polaków portrety pustynne” swoją rolę wyśmienicie. Atutem książki jest również styl – podporządkowany chęci wzbudzania śmiechu, ale – dobrej jakości. Krótkie i celne teksty oraz prawdziwy talent – to sprawia, że od tej publikacji nie można się oderwać.
(Źródło : lubimyczytac.pl, https://www.granice.pl/recenzja/polakow-portrety-pustynne/1444)Książka określona została przez klubowiczów jako lektura lekka, łatwa i przyjemna.W ramach dzisiejszego spotkania moderatorka DKK podzieliła się także radosną informacją o zajęciu przez nasz Klub II miejsca w konkursie "Podaj Dalej" , który został zorganizowany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie.

Konkurs "Podaj dalej" polegał na przesłaniu zdjęć wykonanych przez członków klubu w różnych miejscach, do których podróżują. Zdjęcia przedstawiały różne scenerie oraz materiały promujące DKK.


Ze zdjęć nadesłanych przez klubowiczów została zrobiona relacja filmowa.
...................................................................................................................................................


Dnia 24 listopada 2022 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem rozmowy była książka Marcina Mellera "Sprzedawca arbuzów".

Książka "Sprzedawca arbuzów" to wybór najlepszych tekstów z trzech ostatnich lat znanego i cenionego dziennikarza, czołowego felietonisty „Newsweeka”. W soczystych anegdotach wątki prywatne łączą się ze sprawami większej wagi, młodość szumna i durna z refleksjami z życia męża i ojca, aktualne wydarzenia polityczno-społeczne przywołują wspomnienia z czasów PRL-u. Wszystko to spisane piórem żywym, błyskotliwym, dotykającym sedna spraw, niepozbawionym czułej ironii i dowcipu, za które kochają Marcina Mellera rzesze czytelników.
Źródło: lubimyczytac.pl

Książka podobała się klubowiczom. Jest to lektura lekka, zabawna, niezobowiązująca, w sam raz na zimowe dni. Zachęcamy do przeczytania!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dnia 27 października 2022 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem rozmowy była książka Tony'ego Gilesa "Świat w moich oczach" .

W książce opisane są wyprawy niewidomego podróżnika. To wizja świata młodego mężczyzny, któremu udało się przekroczyć granice niepełnosprawności i zrealizować swoje największe marzenie: podróże do najdalszych zakątków Ziemi. Tony czerpie z życia pełnymi garściami, a swoje przygody opisuje z charakterystycznym dla siebie humorem.

Książka wzbudziła wiele pozytywnych, ale też negatywnych emocji.------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


29 września 2022 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Spotkanie klubowiczów przypadło w Tygodniu Cittaslow Szczytno 2022. Celem Cittaslow jest pokazywanie tego co bliskie i charakterystyczne dla danego miejsca. Cittaslow to również zrównoważony rozwój miasta, pielęgnowanie dawnych tradycji, promowanie lokalnego rzemiosła oraz szerzenie ducha gościnności.

Klubowicze podczas spotkania rozwiązywali krzyżówkę, która dotyczyła idei Cittaslow. Odbyła się również rozmowa na temat najważniejszych założeń i działań miast należących do sieci Cittaslow.
Później przyszedł czas na dyskusję na temat książki "Tesla. Geniusz na skraju szaleństwa" autorstwa Bernarda Carlsona. Książka wzbudziła wiele emocji.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

23 czerwca 2022 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Omawialiśmy powieść Yana Martela "Życie Pi". Książka opowiada o szesnastoletnim Hindusie, który po zatonięciu japońskiego frachtowca, dryfuje łodzią ratunkową po oceanie przez 227 dni. Towarzyszą mu ocalałe z katastrofy zwierzęta - zebra, hiena, orangutan oraz tygrys. Przemyślenia nad sensem życia i absolutem towarzyszą bohaterowi od najmłodszych lat z racji przynależności do różnych grup wyznaniowych, a w momencie wyprawy osobiście przeżył transcendentne spotkanie. Elementy baśniowości i realizmu magicznego wzbudzają w czytelniku wiele emocji i wrażeń. Uważamy, że jest to książka z przesłaniem, która niewątpliwie zasługuje na uwagę.------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Dnia 19.05.2022 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawialiśmy książkę Erica Emmanuela Schmitta pt. "Dziennik utraconej miłości".

Fragment recenzji naszej klubowiczki:
"Dla mnie "Dziennik utraconej miłości" Erica Emmanuela Schimtta to rodzaj specyficznego, literackiego wyrażenia uczuć i więzi łączących głównego bohatera z rodzicami. Autor będąc pisarzem na papier przelewa swój ból po śmierci matki oraz pełną znaków zapytania łączność z ojcem. W jego wydaniu miłość do matki jest bezwarunkowa, ważna i jedyna, zaś żal po jej stracie nieutulony i okazywany tak wyraziście, że aż podczas czytania boli".

To było refleksyjne spotkanie, a książka na długo pozostanie w naszej pamięci.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------21 kwietnia 2022 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawialiśmy książkę "Przypadki Lenza Buchmanna" Goncala M. Tavares'a.

W powieści „Przypadki Lenza Buchmanna”, której akcja toczy się w bliżej nieokreślonym mieście i czasie, portugalski pisarz podejmuje wątek antybohatera. Lenz Buchmann jest wybitnym chirurgiem, który pewnego dnia postanawia zająć się polityką. W dniu, gdy zostaje wybrany szefem Partii, zostaje u niego wykryty nowotwór. O żadnym współczuciu ze strony czytelnika nie może być mowy - Lenz to osobowość patologiczna, morderca pozbawiony sumienia, nietzscheański nadczłowiek. Jego historia to kolejny pretekst dla Tavaresa, by pochylić się nad zagadnieniem zła i człowieka nim owładniętego.
Źródło: lubimyczytac.pl

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


24 marca 2022 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem rozmowy była książka Joanny Bator „Ciemno, prawie noc”.

„W Wałbrzychu giną dzieci. Andżelika, Patryk i Kalinka przepadają bez śladu. Upiorna, gęsta atmosfera późnojesiennego miasta nie sprzyja wyjaśnieniu spraw. Prorok Jan Kołek przekonuje, że dzieci zabiera do siebie Matka Boska Bolesna, a zgnębieni mieszkańcy rzucają oskarżenia na oślep, pogrążeni w lęku, złości i rozpaczy.
Reporterka Alicja Tabor wraca z Warszawy do miasta swojego dzieciństwa, by napisać o trójce zaginionych. W jej starym rodzinnym domu pełnym złych wspomnień czeka przeszłość. Bohaterka, by zmienić swoje życie, musi stawić czoło nie tylko zawodowemu wyzwaniu, ale także dręczącym ją traumom.”
Źródło: lubimyczytac.pl

Książka przypadła nam do gustu. Gorąco polecamy!
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


17 lutego 2022 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczytnie. Tematem spotkania była książka Christiny Baker Kline pt. „Sieroce pociągi”.

„Sieroce pociągi” to historia o przyjaźni, poszukiwaniu bliskości i swojego miejsca w świecie.

Molly Ayer zostaje przyłapana na kradzieży książki z biblioteki. Staje przed wyborem: kilka miesięcy w poprawczaku lub praca społeczna – uporządkowanie strychu leciwej wdowy. Dziewczyna wybiera drugą opcję i trafia do domu Vivian Daly. Nie spodziewa się tego, co przyniesie jej los…

Na początku XX wieku, tysiące samotnych dzieci wywożono „sierocymi pociągami” z głodującego Nowego Jorku na farmy Środkowego Zachodu USA. Vivian była jednym z nich. Kobieta próbowała wymazać z pamięci trudne lata, jednak kufry na strychu przechowały świadectwa jej przeszłości.

Wizyty Molly przywołują wspomnienia wielu tragicznych wydarzeń, porzucenia, wyobcowania. Pomimo różnicy wieku kobiety zaprzyjaźniają się ze sobą, odkrywając że ich losy i charaktery nie są tak różne, jak mogłoby się wydawać. Obydwie spędziły dzieciństwo samotnie, na wędrówce z jednego domu zastępczego do drugiego, wychowywane przez obcych ludzi. Obie noszą w sobie wiele pytań dotyczących przeszłości, na które nie znają odpowiedzi…
Źródło: http://lubimyczytac.pl

Klubowicze gorąco polecają tę przejmującą i wzruszającą książkę.------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------20 stycznia 2022 r. odbyło się pierwsze w Nowym Roku 2022 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy na temat dzieła Grażyny Jagielskiej pt. "Miłość z kamienia". Pisarka przedstawia obraz życia i związku z korespondentem wojennym, Wojciechem Jagielskim. Wnikliwie i szczerze analizuje swój nietypowy związek z wyjątkowym człowiekiem, całkowicie oddanym niebezpiecznej profesji. Opisuje ich wspólne początki, poświęcenie, marzenia, wyścig między życiem a śmiercią. W pewnym momencie ciężar codziennych spraw, samotność, tkwiące w pamięci obrazy wojennych tragedii i narastający latami strach o męża przerodziły się w ciężką chorobę psychiczną. G. Jagielska napisała: "Dzisiaj mijają trzy miesiące, odkąd przyjęto mnie do kliniki psychiatrycznej z objawami stresu bojowego. Tak naprawdę jest to stres mojego męża, ale on zawsze oddawał mi wszystkie swoje kłopoty". Bardzo osobista i dobrze napisana książka, która nikogo nie pozostawi obojętnym. Polecamy.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

16 grudnia 2021 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była książka Mariusza Szczygła pt. „Nie ma”.
Omawiana książka to coś więcej niż zbiór reportaży, których tematem jest tytułowe NIE MA (tak pisane przez autora). Są to poruszające teksty o życiu, o śmierci, o braku, o uczuciach, które na pewno zostawią w czytelniku swój ślad. Książka jest źródłem cytatów. Rozmówcami M. Szczygła są ludzie z różnych światów: czeska poetka, ukraiński żołnierz, polska księgowa, izraelska pisarka, a także jego ojciec, z którym autor wybiera się ostatni raz w życiu do Pragi. Nad książką unosi się rada, którą dała autorowi Hanna Krall: „Wszystko musi mieć swoją formę, swój rytm, panie Mariuszu. Zwłaszcza nieobecność".
Książka jest wyjątkowa, klubowicze serdecznie polecają.
Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, uczestnicy wspólnie zagrali w świąteczne gry internetowe: „Koło Fortuny” oraz „Jaki to obrazek”. Na koniec członkowie Klubu zrobili wspólne zdjęcia w specjalnej ramce ze świątecznymi rekwizytami.------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


24 listopada 2021 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego omawiano książkę Elżbiety Baniewicz pt. “Gajos”.

Jest to biografia przedstawiająca bogato ilustrowany portret wybitnego aktora, teatralnego i filmowego, który już od debiutanckiej roli Janka w serialu telewizyjnym “Czterej Pancerni i pies” cieszy się ogromną popularnością. Książka pozwala prześledzić drogę artystyczną Janusza Gajosa oraz podejrzeć tajemnice jego warsztatu aktorskiego.
Elżbieta Baniewicz w swojej publikacji koncentruje się na chronologicznym przedstawieniu wszystkich ról aktora, zarówno w filmie, teatrze jak i kabarecie. Pisarka pozwala czytelnikowi spojrzeć na cały życiorys chłopaka ze Śląska, który swój niesamowity sukces osiągnął dzięki ciężkiej pracy i talentowi.

Książkę gorąco polecamy!

Spotkaniu klubowiczów towarzyszyła wystawa modeli czołgów autorstwa Janusza Klocka oraz quiz dotyczący cytatów z serialu "Czterej pancerni i pies”.-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


20 października 2021 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem wyjątkowo spotkaliśmy się w Gabinecie Wspomnień, który mieści się w biurze „Społem” PSS w Szczytnie.
Gabinet Wspomnień został stworzony przez pracownika „Społem” PSS panią Grażynę Saj-Klocek. W tym oryginalnym, wyjątkowym miejscu znajdują się przedmioty, zdjęcia zawierające wspomnienia, pochodzące z prywatnych zbiorów Pani Grażyny, ale również rzeczy i sentymentalne pamiątki należące do „Społem” PSS.
Podczas spotkania dyskutowaliśmy na temat książki Kena Folletta pt. „Papierowe pieniądze”.
Autor bardzo ciekawie powiązał świat polityki, dziennikarstwa i mafii.
Akcja powieści rozgrywa się w Londynie, w ciągu jedenastu godzin.
Tima Fitzpetersona, wiceministra energetyki, poznajemy w chwili, kiedy budzi się u boku pięknej nieznajomej, która została podstawiona w celu szantażu.
Mamy młodego reportera gazety "Evening Post" Kevina Harta, oraz Felixa Laskiego, bogatego inwestora oraz miejscowego gangstera, który planuje ukraść bankową furgonetkę z pieniędzmi.
Nie można przejść obojętnie obok tej książki. Opisany świat zachwyca dbałością o każdy opisany detal. W utworze można wyróżnić kilka wątków, które zmuszają czytelnika do przemyśleń. Zachęcamy do przeczytania utworu!-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


16 września 2021r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego omawialiśmy powieść Igora Newerlego pt. „Leśne Morze”. Jest to jedna z najpiękniejszych książek autora, która wydana została w 1950r. Akcja powieści przenosi nas do Chin w czasie II wojny światowej, jednak samej wojny prawie tu nie ma. Od tego co dzieje się na zewnątrz oddziela bohaterów tytułowe „leśne morze”, czyli dzika i wspaniała tajga zwana „szu-hai”. Trudnego kunsztu przetrwania doświadczają tu zarówno ludzie jak i zwierzęta. Wśród bohaterów powieści jest Wiktor Domaniewski, polski chłopiec, który bardzo tęskni za swoją ojczyzną i chce za nią walczyć. Książka jest przykładem refleksyjnej historii dorastania, pierwszej miłości oraz tęsknoty za krajem przepleciona wspaniałymi opisami przyrody w tle.
Na zakończenie spotkania nasza klubowiczka, Pani Grażyna, odczytała napisany przez siebie wiersz, który jest idealnym podsumowaniem omawianej przez nas książki.

URZEKŁY MNIE OPISY
„LEŚNEGO MORZA” CISZY
WIĘC DO ZGONU SIĘ WYBRAŁAM
I ŚLADAMI NEWERLEGO SPACEROWAŁAM
ŚCIEŻKĄ TYGRYSIĄ KROCZYŁAM
SZU-HAI DOŚWIADCZYŁAM
FANZA GOŚCINĘ DAŁA
PRZED DESZCZEM SCHOWAŁA
CZYTAJĄC CZUŁAM PRZYRODY TCHNIENIE
I WIELKIE Z NIĄ ZESPOLENIE
KUNSZT PISARZA DOCENIŁAM
WSZAK DO NICH BEZ PASZPORTU TRAFIŁAM
LEKTURA WYMAGA UWAGI I SKUPIENIA
ALE PONADCZASOWA I GODNA POLECENIA.----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


17 czerwca 2021r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym omawialiśmy książkę Piotra Milewskiego „Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej”. Autor spełnia swoje marzenie z dzieciństwa, zabiera czytelnika w podróż pociągiem, która okazuje się także podróżą w czasie. Licząca ponad 9 tys. kilometrów trasa, jest najdłuższą linią kolejową na świecie, przekraczająca osiem stref czasowych. Fragmenty opowiadające o budowniczych kolei, rozbudzają ciekawość o odległych już czasach ostatnich carów, urzekają nas zdjęcia i rozmowy z ludźmi spotkanymi w pociągu. Na podstawie mapy zamieszczonej w książce można śledzić szlak kolei transsyberyjskiej, którym podróżował Piotr Milewski. Książkę można potraktować jako zachętę do ciekawej podróży. Polecamy!
Na zakończenie spotkania nasza pełna fantazji klubowiczka zaprosiła wszystkich do zabawy. Wspólnie stworzyliśmy pociąg, którym z piosenką na ustach pojechaliśmy na wakacje.

Do zobaczenia za dwa miesiące!!!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
20 maja 2021r. w czwartkowe popołudnie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Klubowicze zapoznali się z ciekawostkami dotyczącymi życia i twórczości Przemysława Borkowskiego, następnie wzięli udział w dyskusji na temat książki “Zakładnik”.


Niespodziewanie poczuliśmy się zaskoczeni zwrotem akcji. Podczas spotkania nasza klubowiczka , Pani Grażyna przedstawiła inscenizację do napisanego przez siebie tekstu. Ubrana na czarno, z rekwizytem- rewolwerem w ręku zaskoczyła wszystkich. Wprowadziła nas w nastrój omawianej powieści P. Borkowskiego :

“ RĘCE DO GÓRY !!! GŁOWY W DÓŁ !!!
A KSIĄŻKI NA STÓŁ!
NAGRYWAĆ ! TO MA LECIEĆ NA ANTENIE
BĘDĘ SKŁADAĆ SPECJALNE OŚWIADCZENIE

JA CZŁONEK DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DZIAŁAJĄCEGO
PRZY MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W SZCZYTNIE

OŚWIADCZAM
MAM DOSYĆ ODOSOBNIENIA
CZUJĘ POTRZEBĘ NORMALNEGO ISTNIENIA
NIE CHCĘ SPOTYKAĆ ZDALNIE
CHCĘ MÓWIĆ O KSIĄŻKACH NORMALNIE
CZYNIĘ WAS MOIMI ZAKŁADNIKAMI
WIĘC WSZEM I WOBEC WSPÓLNIE OŚWIADCZAMY
ŻE KSIĄŻKI SĄ NASZYM ŻYWIOŁEM
I TĘSKNIMY ZA DYSKUSYJNYM KOŁEM

DRODZY PANOWIE, MIŁE PANIE
PRZEPRASZAM ZA MOJE ZACHOWANIE
ALE “ZAKŁADNIK” PRZEMYSŁAWA BORKOWSKIEGO
WCIĄGNĄŁ MNIE NA CAŁEGO
POWIEŚĆ PRZECZYTAŁAM JEDNYM TCHEM
I DZIŚ PO PROSTU WYGŁUPIAM SIĘ."

Klubowicze zgodnie stwierdzili, że książkę czyta się jednym tchem i z zainteresowaniem. Podczas czytania z ciekawością czeka się na poznanie rozwiązania zagadki z przeszłości.
Książkę polecamy i zachęcamy do sięgania po kolejne części.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
29 kwietnia 2021 r. na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki on-line dyskutowaliśmy na temat książki Jacka Hugo-Badera pt. „Skucha”. Autor w swoim reportażu przedstawia ludzi, którzy walczyli o wolną Polskę w czasach powstania Solidarności i stanu wojennego oraz ich losy po upadku socjalizmu. Losy bohaterów „Skuchy”, których autor określa mianem pokolenia Kolumbów rocznik 50 potoczyły się bardzo różnie. Jedni zostają ministrami inni ledwo wiążą koniec z końcem, ale łączy ich jedno, tytułowa skucha. Niektórzy z nich doskonale odnaleźli się w nowych realiach, a inni nie potrafili poradzić sobie w życiu, czują się skrzywdzeni i opuszczeni przez dawnych kolegów, a istniejący w ich wyobrażeniu obraz wolnej Polski, o którą walczyli, znacznie różni się od otaczającej nas rzeczywistości.
Klubowicze chętnie wypowiadali się na temat książki, nawiązując przy tym do własnych wspomnień dotyczących lat 80-tych. Polecamy!


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
25 marca 2021 r. odbyło się spotkanie DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI online poprzez platformę Zoom.
Tematem dyskusji była książka Lin Stepp „Nad rzeką marzeń”.
Główna bohaterka, Grace, jest kobietą, która swoje dotychczasowe życie poświęciła rodzinie, wychowaniu dzieci i obowiązkom domowym. Po śmierci męża Grace postanawia podjąć próbę realizacji swoich marzeń. Podejmuje decyzję o kupnie posiadłości, która dotychczas pełniła funkcję pensjonatu. Bohaterka spotyka się z protestami i niechęcią ze strony członków rodziny, którzy najchętniej widzieliby ją jako mieszkankę ekskluzywnego osiedla dla emerytów.
W pewnych niefortunnych okolicznościach Grace poznaje Jacka - agenta nieruchomości, który pośredniczy w sprzedaży pensjonatu. Jak się okazuje, nie bez powodu przylgnęła do niego etykietka beztroskiego kobieciarza, jednak w rzeczywistości mężczyzna jest wspaniałym ojcem bliźniaczek.
Autorka zadbała też o wątek sensacyjny. Bolączką mieszkańców miasteczka stają się wiadomości z ostrzeżeniami, jakie pozostawia tajemniczy nieznajomy, zwany przez nich szaleńcem.
Omawiana książka opowiada o relacjach międzyludzkich, przyjaźni, wierze i miłości.
Czytelnik ma możliwość zżycia się z postaciami i wydarzeniami zapełniającymi strony książki, a kiedy lektura się kończy trudno rozstać się z malowniczym miejscem w Townsend.
Zdania klubowiczów na temat książki były podzielone. Książka jednym się podobała, innym nie. Ta różnica zdań udowadnia nam, że odbiór książki zależy często od osobistych przeżyć, poglądów i charakteru czytelnika.-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


25 lutego 2021 r. odbyło się spotkanie DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI online za pomocą platformy Zoom.
Było to nasze kolejne spotkanie online, jednak nie wszyscy mogli skorzystać z takiej formy spotkania.
Z naszymi klubowiczami rozmawialiśmy również telefonicznie. Osoby nieobecne dzieliły się z nami swoimi wrażeniami na temat przeczytanej książki.
Podczas spotkania omawialiśmy książkę Anny Ikedy "Życie jak w Tochigi. Na japońskiej prowincji".
Autorka jest Polką, która wyszła za mąż za Japończyka i zamieszkała w jego ojczyźnie.
Przedstawione w książce wydarzenia zostały ukazane pod względem historycznym i kulturowym, z przygodą w tle. Nie zabrakło także opisu miejscowego folkloru.
Ogromne poczucie humoru i duży dystans autorki do swojej osoby sprawia, że książkę czyta się
bardzo przyjemnie, a Japonię poznajemy oczami obcokrajowca. Czytając książkę ma się wrażenie jakby było się obok Anny Ikedy. Dodatkową zaletą książki są kolorowe zdjęcia wykonane przez autorkę oraz słowniczek terminów japońskich. Omawiana książka jest ciekawą lekturą, którą gorąco polecamy.---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

28 stycznia 2021 r. członkowie pierwszy raz w historii szczycieńskiego klubu DKK (działającego od 13 lat), spotkali się wirtualnie za pomocą platformy ZOOM.Tym razem omawialiśmy książkę „W cieniu prawa” autorstwa Remigiusza Mroza. Powieść jednego z najpoczytniejszych polskich pisarzy młodego pokolenia wywołała ciekawą dyskusję zarówno na temat fabuły jak również samego autora. Powieść "W cieniu prawa" jest połączeniem prozy kryminalnej i obyczajowej, nie brakuje w niej prawniczych motywów, na pierwszy plan wysuwają się tajemnice rodzinne.
Podczas spotkania on-line nie zabrakło także luźnych rozmów na tematy książkowe i nie tylko.----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

24 września 2020 r. w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczytnie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była książka Niny Witoszek „Najlepszy kraj na świecie. Pamflet”.
Autorka omawianej książki, w formie reportażu, opisuje kulturę, folklor oraz obyczaje Norwegii, zatrzymując się również na ciekawych aspektach historycznych. Książka opisuje skandynawski kraj z sympatią, ale też z ironią.
Lektura podobała się wszystkim klubowiczom. Polecamy tę pozycję zarówno tym, którzy Norwegię znają tylko z opowiadań jak również osobom tam zamieszkałym.

Gdzieś tam głęboko w norweskiej duszy drzemie pamięć o przebojowości i brawurze dawnych wikingów. Dla kogoś, kto ma tę brawurę, Norwegia rzeczywiście może stać się ‘najlepszym krajem na świecie’
cytat z książki “Najlepszy kraj na świecie. Pamflet” N. Witoszek

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

16 czerwca 2020 r. podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczytnie członkowie obejrzeli relację na żywo ze spotkania on line z pochodzącą z Olsztyna pisarką Joanną Jax.
Pisarka opowiedziała słuchaczom o tym jak powstają jej książki a także przybliżyła ciekawostki na temat bohaterów jej powieści. Opowiadała również o miejscu, w którym powstają jej dzieła i atmosferze, która pomaga w ich tworzeniu. Za pomocą Facebooka można było zadawać autorce pytania, a rozmowa prowadzona przez Ewę Zdrojkowską, ułatwiła kontakt pisarki z czytelnikami.
Rozmowę z Joanną Jax można obejrzeć na Facebooku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

W drugiej części spotkania klubowicze dyskutowali na temat książki Hanni Münzer pt. “Miłość w czasach zagłady”. Jest to powieść, która mimo lekkości czytania porusza bardzo trudne tematy. Poznajemy czasy, w których prócz przelewu krwi niewinnych ludzi jest czas na miłość. Miłość ta jednak nie prowadzi do niczego dobrego i jej następstwa ciągną się przez kolejne lata, rzucając cień na kolejne pokolenia. Książka wywarła ogromne wrażenie na klubowiczach. Serdecznie polecamy.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

27 lutego 2020 r. w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczytnie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była książka Judyty Sierakowskiej „Mołdawianie w kosmos nie lietajut biez wina”.

Jest to reporterska opowieść o Gagauzji, najbiedniejszym zakątku Mołdawii. Autorka przytacza historie nie tylko związane z codziennym życiem Mołdawian, ale także z historią, polityką, kulturą oraz gospodarką.
Pisarka zabiera czytelnika w podróż po kraju, gdzie większość ludności nie zna ojczystego języka, w szkołach uczy się dzieci po rosyjsku, ludziom brakuje pieniędzy na żywność, podróżuje się marszrutami, które kursują bez rozkładu jazdy oraz gdzie spożywa się wino w oszałamiających ilościach.
Klubowicze zgodnie stwierdzili, że książka jest źródłem rzetelnych informacji o Mołdawii, małym europejskim państwie, które choć położone blisko naszego kraju jest Polakom mało znane.
Podczas spotkania nasza Klubowiczka przeczytała napisaną przez siebie wierszowaną recenzję :

Kto zabroni kobiecie
Pić wino w dalekim świecie
Wyborne i tanie
A jakie po nim pisanie
Niczym fontanny strumienie
Fabuła leje się i leje
My w DKK wina nie pijemy
Ale winogrona zjemy
Po pyszne owoce sięgamy
A książkę polecamy


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

30 stycznia 2020 r. w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczytnie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była książka Henninga Mankella "Powrót nauczyciela tańca".
Powieść jest jedną z ciekawszych książek Mankella. Przesycona jest atmosferą skandynawskiego chłodu i mroku. Zawiera wątki historyczne i daje czytelnikowi wgląd w mentalność szwedzkiego społeczeństwa. Autor pisze o demonach, zarówno tych z przeszłości, jak i teraźniejszych, które dopadają człowieka w najmniej spodziewanym momencie, o chorobie i strachu, o tajemnicach, które prędzej czy później wychodzą na jaw, niszcząc życie różnych ludzi.
Na spotkanie Klubowiczka przygotowała puzzle, które podzieleni na grupy, układaliśmy na czas. Ułożone puzzle nawiązywały do treści omawianej książki.
Klubowicze po zabawie i ożywionej dyskusji, stwierdzili, że jest to książka bardziej psychologiczna z wątkiem sensacyjnym niż prawdziwy kryminał.
Więcej informacji o spotkaniu na stronie:
https://kurekmazurski.pl/kryminalna-balanga-do-tanga-2020013161869/
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

12 grudnia 2019 r. w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczytnie odbyło się przedświąteczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była książka Anny Augustyniak "Irena Tuwim. Nie umarłam z miłości". Jest to biografia Ireny Tuwim, która pomimo wielu sukcesów, wspaniałych wierszy, opowiadań i legendarnych już tłumaczeń w tym "Kubusia Puchatka", została zapomniana. Na szczęście Anna Augustyniak, przypomina nam w swojej książce postać tej niezwykłej kobiety. I nie jest to sucha biograficzna książka, a miejscami po prostu bardzo ciekawie opowiedziana historia o życiu tej wielkiej tłumaczki. Gorąco polecamy.
Miłym akcentem spotkania było przekazanie informacji o wyróżnieniu naszego klubu w Grywalizacji DKK w województwie Warmińsko-Mazurskim oraz wręczenie klubowiczce, Grażynie Saj-Klocek, nagrody za recenzje książek. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali prezenty, torby z logo Instytutu Książki, reklamujące Dyskusyjne Kluby Książki.-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
14 listopada 2019 r. w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczytnie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była książka Mariny Stepnovej "Kobiety Łazarza".
Poznajemy losy trzech kobiet wplecione w dramatyczny bieg historii, skupione wokół jednego mężczyzny Łazarza Lindta, genialnego fizyka. Każda z nich jest inna i wyjątkowa.
Autorka szczegółowo i barwnie opisała ich życie w przeciągu kilkunastu lat w Rosji XX wieku. Te szczegółowe opisy pozwalają lepiej wczuć się w historię i zrozumieć postępowanie ludzi w tych czasach.
"Kobiety Łazarza" to piękna i wzruszająca powieść. Napisana pięknym językiem. Polecamy!


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10 października 2019 r. w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczytnie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki podczas którego, omawialiśmy książkę Jennie Dielemans - Witajcie w raju. Reportaże o przemyśle turystycznym.
Jennie Dielemans jest szwedzką dziennikarką, reporterką, felietonistką i pisarką. Razem z fotografem Shahabem Salehim podróżowała do znanych na całym świecie kurortów m. in. w Tajlandii, na Karaibach czy w Europie. Jej książka „Witajcie w raju” przybliża nam prawdziwe oblicze turystyki oraz wakacyjnych wędrówek.

Zdaniem naszych Klubowiczów książka jest ciekawym reportażem, zawierającym wiele wartości poznawczych na temat podróżowania. Serdecznie polecamy.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

26 września 2019r. w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczytnie odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestniczyło w nim 9 osób.
Po zapoznaniu się z informacjami na temat życia i twórczości Katarzyny Bondy, dyskutowaliśmy o książce „Lampiony” – kolejnej po "Pochłaniaczu" i "Okularniku" części bestsellerowej serii "Cztery żywioły Saszy Załuskiej". Główną bohaterką jest współpracująca z policją profilerka , przygotowująca portrety psychologiczne zabójców. Walcząca z demonami przeszłości, niepijąca alkoholiczka trafia tym razem do Łodzi, by rozwikłać zagadkę tajemniczych podpaleń.

Książki Katarzyny Bondy są bardzo popularne wśród czytelników, ale omawiana powieść nie zachwyciła naszych Klubowiczów.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

27 czerwca 2019 r. w sali konferencyjnej MBP w Szczytnie odbyło się ostatnie przed wakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki , uczestniczyło w nim 9 osób. Tematem dyskusji była książka Davida Mitchella "Atlas Chmur", która składa się z sześciu zupełnie odrębnych opowiadań. Fabuła każdego stanowi osobną całość, bohaterów dzielą często całe wieki i setki kilometrów. W dodatku każde z opowiadań napisane jest w innym stylu - mamy pisane przed II wojną światową listy, XIX-wieczny dziennik z podróży morskiej, polityczny thriller, wywiad-przesłuchanie.

Opowiadania nie następują jedno po drugim, ale zachodzą na siebie w taki sposób, że na zakończenie pierwszego przyjdzie poczekać aż do ostatnich stron. Przez to książka jest trudna w odbiorze. Naszych klubowiczów nie uwiodła, tylko nieliczni ją przeczytali.-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

23 maja 2019r. w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczytnie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 10 osób. Rozpoczęliśmy od przedstawienia biografii Marii Nurowskiej a następnie wspólnie dyskutowaliśmy na temat jej książki "Niemiecki taniec". Autorka w swojej powieści opisuje skomplikowane losy dwóch kobiet Elizy i Marianny z rodu von Saarow oraz ich trudne relacje rodzinne pełne tajemnic i niedomówień.

Maria Nurowska porusza również trudny temat przymusowych przesiedleń Niemców z Pomorza.
Książka wywołała ożywioną dyskusję i nie wszystkim się podobała.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

25 kwietnia 2019r. w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczytnie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestniczyło w nim 8 osób. Tym razem omawialiśmy książkę "Życie na pełnej petardzie, czyli wiara, polędwica i miłość", w której ks. Kaczkowski opowiedział Piotrowi Żyłce o swoim powołaniu, chorobie i rodzinie, o swojej drodze do kapłaństwa i pracy w hospicjum.

Odważnie i z dystansem mówi o kościele, księżach i zakonnikach oraz o błędach popełnianych przez niektórych z nich. Biografia księdza Jana wywarła ogromne wrażenie na klubowiczach a szczególnie jego wiara, wiedza oraz spostrzeganie świata. Zdecydowanie polecamy.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
28 marca 2019r. w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczytnie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. uczestniczyło w nim 10 osób. Na początku zapoznaliśmy się z biografią Lucindy Riley a następnie wspólnie rozmawialiśmy na temat jej książki "Tajemnice zamku".

Lucinda Riley w swojej powieści łączy dwie płaszczyzny współczesną i historyczną. Odkrywanie tajemnic przeszłości wywiera wpływ na główną bohaterkę Emili, która poznaje wojenne losy swojej rodziny. Naszym zdaniem jest to dobra i wartościowa lektura.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

21 lutego 2019r. w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczytnie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Tym razem wspólnie rozmawialiśmy na temat książki pt. ”13 pięter”, której autorem jest Filip Springer.
Rozpoczęliśmy od przedstawienia biografii autora, a następnie przystąpiliśmy do dyskusji na temat książki. Filip Springer przedstawia w niej historię rozwoju budownictwa w Polsce ze wszystkimi plusami i minusami. Opisuje problem mieszkaniowy wielu rodzin.

Podczas ożywionej dyskusji klubowicze podzielili się swoimi wspomnieniami, a jedna z klubowiczek przeczytała samodzielnie napisany 14 rozdział dotyczący jej własnych doświadczeń mieszkaniowych.
Naszym zdaniem jest to książka wartościowa i godna polecenia.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

24 stycznia 2019r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była książka "Anna Seniuk. Nietypowa baba jestem", w której artystka w rozmowie ze swoją córką Magdaleną Małecką-Wippich uchyla drzwi do swojego życia, zdradzając kilka ciekawych historii o swoim dzieciństwie, młodości, pracy i rodzinie.

Lektura wzbudziła duże zainteresowanie wśród członków DKK. Klubowicze pozytywnie wypowiadali się o samej bohaterce, Annie Seniuk, jako o naturalnej, ciepłej osobie, która nie idealizuje się. Aktorkę najczęściej znamy z filmu a dzięki książce mogliśmy poznać ją z innej strony.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

13 grudnia 2018r. miało miejsce świąteczne spotkanie DKK. Na klubowiczów czekał stół udekorowany ozdobami bożonarodzeniowymi a w tle słychać było dźwięki kolęd. Zapach tradycyjnego makowca z bakaliami jeszcze bardziej podkreślał uroczysty nastrój.

W świątecznym klimacie rozmawialiśmy na temat przeczytanej książki. Tym razem omawialiśmy reportaż Samotność Portugalczyka, Izy Klementowskiej. Książka wzbudziła wiele emocji, ponieważ przedstawia historię Portugalczyków ich losy aż po czasy współczesne.
Spotkanie upłynęło w serdecznej atmosferze a na zakończenie wszyscy składali sobie życzenia z okazji zbliżających się świąt i nowego roku.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

22 listopada 2018 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 11 osób. Rozpoczęliśmy od przedstawienia biografii Agnieszki Podoleckiej a następnie wspólnie dyskutowaliśmy na temat jej książki „Za głosem Sangomy”.

Akcja powieści rozgrywa się w Afryce, autorka barwnie opisuje przyrodę oraz obce nam tradycje i obyczaje.
Książka zainspirowała naszą klubowiczkę do napisania krótkiego wiersza. W otoczeniu afrykańskich rekwizytów, wystąpiła w przebraniu szamanki wypowiadając magiczne zaklęcie:

TAM, TAM, TAM, TAM, TAM, TAM,
PRZEPOWIEDNIE TAKĄ MAM
CZEKA WAS DŁUGA PRZYJAŹŃ W DYSKUSYJNYM KLUBIE KSIĄŻKI
GWARANTUJĄCA TRWAŁE I MOCNE ZWIĄZKI
PRZED WAMI CIĄGŁE CZYTANIE
I O KSIĄŻKACH ROZMAWIANIE
NIGDY WAM TO NIE MINIE
TAKIE CZARY ODCZYNIĘ
PODĄŻAJĄC „ZA GŁOSEM SANGOMY”
MÓJ UMYSŁ ZOSTAŁ NATCHNIONY
I ZNÓW DLA WAS KOLEDZY I KOLEŻANKI
UCZYNIŁAM TE PRZEBIERANKI

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

25 października 2018 w Czytelni MBP odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 11 osób. Na początku zapoznaliśmy się z biografią Manueli Gretkowskiej a następnie wspólnie dyskutowaliśmy na temat jej książki Agent.

Jest to opowieść o zdradzie małżeńskiej i życiu w podwójnym związku. Główny bohater poszukiwał szczęścia, za które przyszło mu zapłacić wysoką cenę. Książka Manueli Gretkowskiej wywołała ożywioną dyskusję. Czy polecamy? – zdania były podzielone.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

4 października 2018, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, odbyło się spotkanie z Edytą Świętek, autorką licznych powieści społeczno-obyczajowych.

Na spotkaniu autorka opowiadała o początkach swojej pracy pisarskiej, o wydarzeniach i miejscach które inspirują ją do pisania. Przybyła publiczność z zainteresowaniem wysłuchała również fascynujących opowieści o rodzinnej miejscowości autorki, którą jest Nowa Huta. W niej toczy się akcja 5-tomowej sagi „Spacer Aleją Róż”.
Na zakończenie spotkania pisarka rozmawiała z uczestnikami odpowiadając na liczne pytania czytelników oraz podpisywała książki.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

27 września 2018 w Czytelni odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które poświęcone było książce "Właśnie dziś, właśnie teraz" znanej nam już autorki Karoliny Wilczyńskiej. W naszej ocenie to książka warta przeczytania, bardzo życiowa i skłaniająca do przemyśleń.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

14 czerwca 2018 odbyło się ostatnie przedwakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 10 osób.


Wspólnie dyskutowaliśmy na temat książki „Prześwietny raport Kapitana Dosa”, której autorem jest Eduardo Mendoza. Na początku, tradycyjnie zapoznaliśmy się z biografią pisarza, następnie wspólnie dyskutowaliśmy na temat jego książki.
W pewnym momencie nasza klubowicza w przebraniu zaprezentowała swoją rymowaną recenzję:
AŻ SIĘ PROSI
AŻ MNIE NOSI
BY WNIEŚĆ W TYTULE POPRAWECZKĘ
I PRZYPIĄĆ PRZYSŁOWIOWĄ ŁATECZKĘ
I ZMIENIĆ: „PRZEŚWIETNY RAPORT KAPITANA DOSA”
NA: PRZEŚMIEWCZY RAPORT KAPITANA ZADZIERAJĄCEGO NOSA
MARZĄC O DOCHODOWOŚCI SWOJEJ PRZYSZŁEJ EMERYTURY
Z ROZBAWIENIEM CZYTAŁAM TE ŚWIETNIE SKONSTRUOWANE
BZDURY
TYLKO NADAL NIE MAM POJĘCIA
CZY MOJA EMERYTURA BĘDZIE DO PRZYJĘCIA
BO BYĆ MOŻE ZASILĘ UPADŁE KOBIETY
GDY ZABRAKNIE MI NA RÓŻ NIESTETY
DO WYBORU MAM PRZESTĘPCÓW I STARUSZKÓW
NIEPRZEWIDYWALNYCH
PLAN EMERYTKI JEST GENIALNY
JUŻ WIEM! W KOSMOS SIĘ WYBIORĘ
I TĘ PRZEŚWIETNĄ RECENZJĘ ZE SOBĄ ZABIORĘ
Naszym zdaniem warto przeczytać tę książkę, ponieważ czyta się ją na luzie, wywołuje pozytywne wrażenia oraz wprowadza dobry nastrój - polecamy.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

17 maja 2018 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 6 osób. Tym razem wspólnie dyskutowaliśmy na temat książki „Performens”, której autorką jest Karolina Wilczyńska. Na początku zapoznaliśmy się z biografią pisarki, następnie przystąpiliśmy do wspólnej rozmowy.

Książka przedstawia relacje między mieszkańcami wsi a kobietą, która zrezygnowała z życia w mieście pragnąc odnaleźć sens swojego życia. Powieść lekka i odstresowująca - polecamy.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

19 kwietnia 2018 w czytelni odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 8 osób.

Na początku zapoznaliśmy się z biografią szwedzkiego pisarza Stiega Larssona, następnie wspólnie rozmawialiśmy na temat jego książki "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" będącej pierwszą częścią trylogii "Millennium". Akcja powieści trzyma w napięciu, aż do zaskakującego finału. Polecamy wszystkim lubiącym klimat skandynawskiej literatury.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
15 marca 2018r. Szczycieński Dyskusyjny Klub Książki ma już 10 lat.

Okrągłą rocznicę obchodziliśmy bardzo uroczyście. Na początku były gratulacje i podziękowania. Każdy klubowicz otrzymał notes i okolicznościową zakładkę do książki.
Był czas na wspomnienia i refleksje podczas oglądania zdjęć z minionych lat. Ogromną niespodzianką był pyszny tort w formie książki z okolicznościowym napisem i świeczkami oraz wiersz napisany na cześć klubu.
DZIESIĄTE URODZINY
DYSKUSYJNEJ RODZINY
TO CZAS PODSUMOWANIA
NASZEGO Z KSIĄŻKAMI SPOTKANIA
CHĘTNIE CZYTAMY TREŚĆ LEKTUR OMAWIAMY
A BOHATERÓW PLEJADA
„KIEDYŚ PRZY BŁĘKITNYM KSIĘŻYCU” ZAGADA
NIE JESTEŚMY ”WIĘŹNIAMI NIEBA”
„TOWARZYSZKI PANIENKI” NAM TRZEBA
ZNAMY „RIO ANAKONDA”
WSZAK CEJROWSKI DO NAS ZAGLĄDA
„KAPELUSZE DONI NICONORY” WKŁADAMY
I DO DKK ZAPRASZAMY
MY NIE ZADZIERAMY NOSA
CHOĆ ZNAMY „EXCENTRYKÓW” I „GAJOSA”
MAMY „MIŁOŚCI RANO, MIŁOŚCI WIECZOREM”
JESTEŚMY KSIĄŻEK AMATOREM
„BEHAWIORYSTĄ”, „MARINĄ” …
PO PROSTU CZYTELNICZĄ RODZINĄ
POZNALIŚMY „DOM AUGUSTY” I SKŁODOWSKĄ
JESTEŚMY CZYTELNICZĄ JEDNOSTKĄ
WIWAT DKK
NIECHAJ MIŁOŚĆ DO KSIĄŻEK TRWA
Klubowicza
Oprócz świętowania był czas na omówienie książki Jacka Woźniakowskiego „Ze wspomnień szczęściarza”, która nie wszystkim przypadała do gustu. Polecamy wytrawnym czytelnikom.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

15 lutego 2018r. w Czytelni MBP odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 10 osób.

Tym razem wspólnie dyskutowaliśmy na temat książki Shelley Emling "Maria Skłodowska-Curie i jej córki".
Jest to ciekawa biografia wyjątkowej polskiej noblistki jako matki, ale również opowieść o heroizmie kobiet tamtych czasów. Polecamy.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

18 stycznia 2018 r. w sali konferencyjnej MBP odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie, uczestniczyło w nim 10 osób. Rozmawialiśmy o książce Carlosa Ruiza Zafóna "Marina".
W trakcie spotkania nasza klubowiczka wydeklamowała rymowaną recenzję.

PEŁNA TAJEMNIC BARCELONA
JAWI SIĘ NAM W POWIEŚCI ZAFONA
W ZAGADKOWY ŚWIAT NAS WPROWADZIŁ
I SKRYWANĄ PRAWDĘ ZDRADZIŁ
PIETNASTOLATEK O WIELKIEJ WRAŻLIWOŚCI
ZAUROCZONY MARINĄ OBIEKTEM PIERWSZEJ MIŁOŚCI
POZNAJEMY RÓŻNE SEKRETY
MROCZNE NIESTETY
WSPOMINAMY TO, CO NIGDY SIĘ NIE WYDARZYŁO
I PRZYZNAM SIĘ SZCZERZE MOMENTAMI STRASZNIE BYŁO
A TERAZ ZAMIENIĘ NAS W CZARNE MOTYLE
I TYLE

Polecamy tę pozycję każdemu. Bo jest to niezwykła historia o cierpieniu i okrucieństwie, o wielkiej miłości i namiętności, o próbach życia wiecznego.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

14 grudnia 2017r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 10 osób.

W świątecznej atmosferze przy dźwiękach kolęd i pysznym makowcu wspólnie dyskutowaliśmy na temat książki "Wymarzony dom”, Magdaleny Kordel.
Naszym zdaniem książka napisana jest prostym językiem, schematyczna, niekoniecznie dla wytrawnego czytelnika. Polecamy wszystkim tym, którzy lubią literaturę lekką, zapewniającą odpoczynek i relaks.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

16 listopada 2017r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 9 osób. Tym razem wspólnie rozmawialiśmy na temat książki pt. ”Gottland”, której autorem jest Mariusz Szczygieł.
Rozpoczęliśmy od przedstawienia biografii autora a następnie przystąpiliśmy do ożywionej dyskusji.
Naszym zdaniem jest to książka godna polecenia szczególnie tym, którzy chcą więcej dowiedzieć się o historii Czech w okresie komunizmu.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

19 października 2017r. w Czytelni, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 8 osób. Wspólnie rozmawialiśmy na temat książki pt. Dom Augusty, szwedzkiej pisarki Majgull Axelsson.
Tradycyjnie rozpoczęliśmy od przedstawienia biografii autorki następnie przystąpiliśmy do dyskusji.
Naszym zdaniem jest to książka ambitna i wymagająca skupienia, smutna ale dobrze napisana historia rodu Augusty. Polecamy wszystkim lubiącym klimat skandynawskiej literatury.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

21 września 2017r. w Czytelni odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 7 osób.
DKK
Rozpoczęliśmy od przedstawienia biografii Remigiusza Mróza a następnie wspólnie dyskutowaliśmy na temat jego książki pt. "Behawiorysta". Główny bohater Gerard Edling ściga bezwzględnego, inteligentnego zamachowca.
Książka trzyma w napięciu, posiada zaskakujące zwroty akcji, wciąga i zmusza do przemyśleń. Polecamy fanom kryminałów.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

8 czerwca 2017r. w ostatnim przedwakacyjnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki uczestniczyło 7 osób.
DKK
Rozpoczęliśmy od przedstawienia biografii Wojciecha Cejrowskiego a następnie wspólnie dyskutowaliśmy na temat jego książki pt. "Rio anaconda". Książka opowiada o trudach autora jakie musiał pokonać, aby dotrzeć do ostatniego plemiona Carapana. Prawdziwych rdzennych Indian żyjących z dala od cywilizacji w głębi puszczy Amazońskiej.
Dyskusję przerwało wejście Wojciecha Cejrowskiego, za którego przebrała się nasza klubowiczka.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

25 maja 2017r. w kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki uczestniczyło 8 osób.

Rozpoczęliśmy od przedstawienia biografii Joanny Jax a następnie wspólnie dyskutowaliśmy na temat jej książki pt. "Długa droga do domu".
Główna bohaterka Antonina pragnie za wszelką cenę odnaleźć swojego zaginionego syna Alexa. Autorka umiejętnie ukazała losy rodziny na tle faktów historycznych. Zachęcamy do przeczytania

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

9 maja 2017r. mieliśmy przyjemność gościć Włodzimierza Kowalewskiego znanego pisarza, publicystę radiowego, autora słuchowisk, scenarzystę filmowego
i autora m.in. powieści „Bóg zapłacz!”, „Ludzie moralni”, tomów opowiadań „Cztery opowiadania o śmierci”,„Powrót do Breitenheide” oraz „Światło i lęk”.

Podczas spotkania Włodzimierz Kowalewski opowiadał o swojej najsłynniejszej powieści „Excentrycy”, która została zekranizowana w 2015 roku. Spotkanie przebiegało w formie rozmowy, publiczność zadawała pytania, na które autor chętnie udzielał odpowiedzi. Przybliżył atmosferę dawnego Ciechocinka oraz podzielił się swoimi wrażeniami ze współpracy z Januszem Majewskim i z aktorami występującymi w filmie „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”.
Na zakończenie Włodzimierz Kowalewski zdradził swoje dalsze plany zawodowe.
Dodatkową atrakcją była możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia z autorem oraz otrzymania dedykacji z autografem. Spotkanie odbyło się dzięki Instytutowi Książki oraz Dyskusyjnemu Klubowi Książki.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

21 kwietnia 2017r. w sali konferencyjnej MBP odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 7 osób.

Wspólnie rozmawialiśmy o książce ”1913. Rok przed burzą”, Floriana Illiesa.
Tłem historycznym książki jest okres tuż przed wybuchem I wojny światowej. Autor przybliżył życiorysy sławnych ludzi żyjących w tamtych czasach. Polecamy.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

23 marca 2017r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 9 osób.

W miłej atmosferze prowadziliśmy dyskusję na temat książki pt. "Kapelusze donii Nicanory", której autorką jest Kirstan Hawkins.
Na zakończenie nasza klubowiczka wydeklamowała rymowaną recenzję:
KAPELUSZE, KAPELUSZE Z KAPELUSZEM DO DOMU RUSZĘ
DO UKOCHANEJ MATKI A
WRAZ ZE MNĄ MOJE DZIATKI MĄŻ OBIECYWAŁ INNE KRAJE
A BILETÓW NIE KUPIŁ WCALE CÓŻ Z TEGO, ŻE PRZYSTOJNIACZEK
ALE NIEZŁY Z NIEGO CWANIACZEK A ODRZUCONY KOCHANEK SPRAWIŁ
MOC NIESPODZIANEK W NOWYM WYDANIU
NIE JEST ŚMIESZNY JEST PO PROSTU... NOWOCZESNY JUŻ WIEM, ŻE OPRÓCZ KAPELUSZA WAŻNA JEST
TAKŻE DUSZA A MOJE MIASTECZKO, SENNE ZAGUBIONE WYBUCHOWYMI KAPELUSZAMI OZDOBIONE

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

16 lutego 2017r. w sali konferencyjnej MBP odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 7 osób.

Wspólnie rozmawialiśmy na temat książki pt. "Sunset Park", której autorem jest Paul Auster. Wrażenia po przeczytaniu były różne. Inaczej odbierali ją młodsi klubowicze, którym łatwiej było zrozumieć problemy zagubionych bohaterów.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

19 stycznia 2017r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 9 osób.
Spotkanie DKK
Tym razem wspólnie rozmawialiśmy na temat książki pt. ”Powolna śmierć Luciany B.”, której autorem jest argentyński pisarz Guillermo Martinez. Dobrze obmyślona fabuła trzyma w napięciu oraz skłania do przemyśleń, który z bohaterów ma rację i czyja jest prawda. Zachęcamy do przeczytania.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

8 grudnia 2016r. odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 8 osób. W miłej i świątecznej atmosferze prowadziliśmy dyskusję na temat książki Doroty Sumińskiej pt. ”Uśmiech gekona. Azja jakiej nie znacie”.
Spotkanie DKK
Autorka opisuje wiele ciekawych informacji dotyczących podróży po Azji. Klubowicze chętnie opowiadali własne przeżycia podczas różnych wyjazdów. Zachęcamy do przeczytania książki.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

17 listopada 2016r. w sali konferencyjnej MBP odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 7 osób.

Tym razem wspólnie rozmawialiśmy na temat książki Marii Nurowskiej pt. ”Miłość rano, miłość wieczorem”.
Poznaliśmy historię trzech przyjaciół Jerzego, Ola i Feliksa uczestników Powstania Warszawskiego. Po wielu latach Jerzy spotyka swoją zaginioną żonę Zofię oraz dowiaduje się, że ma córkę Annę. Zachęcamy do przeczytania powieści.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

27 października 2016r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 7 osób. Wspólnie rozmawialiśmy na temat książki Elżbiety Baniewicz „Gajos”.

Na zakończenie nasza klubowiczka zaprezentowała swoją rymowaną recenzję.
JANKA KOSA
CZYLI GAJOSA
ZAWSZE ZNAŁAM
WIĘC KSIĄŻKI CZYTAĆ NIE MUSIAŁAM
TO PRZECIEŻ MÓJ PRZYJACIEL, BRAT
BOHATER Z MŁODZIEŃCZYCH LAT
JEGO LOSY NA SZKLANYM EKRANIE
I WY PODZIWIALIŚCIE PANOWIE I PANIE
TO ON MIAŁ PSA SZARIKA
JEGO SŁAWA PRZEZ LATA NIE ZNIKA
KOCHAŁ LIDKĘ
I MARUSI RUDĄ KITKĘ
TO CHŁOPAK Z RUDEGO NA 102
PRZECIEŻ KAŻDY Z WAS GO ZNA

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

20 października 2016r. mieliśmy przyjemność gościć Katarzynę Enerlich znaną pisarkę, poetkę i dziennikarkę. Autorkę wielu powieści m.in. serii "Prowincja", "Czas w dom zaklęty", "Kwiat Diabelskiej Góry", "Oplątani Mazurami", "Czarodziejka Jezior," "Kiedyś przy Błękitnym Księżycu".

Podczas spotkania Katarzyna Enerlich zachęcała do lektury swojej najnowszej powieści pt. „Rzeka ludzi osobnych” oraz opowiadała o swoich planach na kolejną powieść. W spotkaniu wzięło udział 53 osoby. Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze. Dodatkową atrakcją była degustacja różnych gatunków chleba upieczonego przez zaprzyjaźnioną czytelniczkę. Na zakończenie była możliwość zakupu książek oraz otrzymania dedykacji z autografem autorki.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

29 września 2016r. odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wspólnie rozmawialiśmy o książce Katarzyny Enerlich "Kiedyś przy Błękitnym Księżycu". Autorka opisuje trudny problem alkoholizmu w rodzinie oraz jego wpływ na dorosłe życie dziecka.

W spotkaniu uczestniczyła Grażyna Mączkowska autorka książki "Powiedz, że mnie kochasz, mamo", która również porusza problem DDA.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

16 czerwca 2016r. odbyło się ostatnie przedwakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wspólnie rozmawialiśmy o książce Moniki Jaruzelskiej "Towarzyszka panienka".

Biografia autorki stała się okazją do osobistych wspomnień o czym świadczy spontaniczny wiersz, zaprezentowany przez klubowiczkę:
DROGA MONIKO
TWÓJ TATA W NIEDZIELNY RANEK
ZABRAŁ MI PORANEK
NIE MAM ŻALU O TO DO NIEGO
A TOBIE "TOWARZYSZKO PANIENKO" ŻYCZĘ WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO
ZA LEKKOŚĆ PIÓRA CHWALĘ
CZYTAŁO SIĘ CIEBIE WSPANIALE

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, dnia 12 maja 2016r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki na temat debiutanckiej książki Andrewa Davidsona pt. „Gargulec". W spotkaniu wzięło udział 7 osób.

Klubowiczom podobały się średniowieczne opowieści, które autor łączy z wydarzeniami dziejącymi się współcześnie.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

14 kwietnia 2016r. w sali konferencyjnej MBP odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 11 osób. Tym razem wspólnie dyskutowaliśmy na temat książki Carlosa Ruiza Zafona pt. ”Więzień Nieba”.

Poznaliśmy kolejne losy bohaterów omawianej wcześniej książki pt."Cień wiatru" z serii Cmentarz Zapomnianych Książek. Polecamy wszystkim lubiącym odkrywać mroczne tajemnice Barcelony.