menu

Projekt "Śladami Mazurskiej Niepodległości"

2019-09-30 14:56:53 (ost. akt: 2019-10-07 13:08:16)

28 września 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczytnie odbyło się spotkanie „Śladami Mazurskiej Niepodległości” oraz integracyjna gra terenowa „Droga Mazurów do Niepodległości”.

Były to wydarzenia zrealizowane w ramach zadania "Śladami Mazurskiej Niepodległości" dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla niepodległej”.
W integracyjnej grze terenowej, która idealnie połączyła pokolenia (od przedszkolaka do seniora) wzięło udział 5 sześcioosobowych grup złożonych z członków rodzin lub przyjaciół. Drużyny zaopatrzone w mapy miały za zadanie odnaleźć punkty związane z walką o polskość Mazur, np. Dom Polski, Chata Mazurska, Muzeum Mazurskie. W tych miejscach uczestnicy gry musieli rozwiązywać przygotowane zadania.
Spotkanie „Śladami Mazurskiej Niepodległości” miało odbyć się w plenerze na plaży miejskiej w Szczytnie, jednak z powodu warunków atmosferycznych przeniesiono je do budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej. Spotkanie rozpoczął koncert zespołu ludowego „Nadzieja”, który odbył się przed siedzibą biblioteki, zapraszając zarazem przechodniów do uczestnictwa w imprezie. Działania kulturalno-artystyczne w ramach spotkania były podzielone na cztery strefy tematyczne. Strefa „Historii i Folkloru Mazurskiego” przypominała wnętrze chaty mazurskiej z początków XX wieku. Uczestnicy spotkania mogli w niej wysłuchać ciekawych treści o historii Mazurów i ruchu polskim na Mazurach prezentowanych przez Witolda Olbrysia - prezesa Mazurskiego Stowarzyszenia Regionalnego. Nie zabrakło także Mazurskiej Bajki w formie teatru lalkowego w wykonaniu aktorki i lalkarki Anny Bogusz.
W strefie Kultury Mazurskiej Hubert Jasionowski, rodowity Mazur, przybliżył uczestnikom gwarę mazurską, m.in. czytając fragment książki „Mały Książę” Antoine’a de Saint – Exupery’ego przełożonej na gwarę mazurską. Miłym dla ucha punktem programu było wykonanie ludowej piosenki mazurskiej przez Gabrysię Farjan.
Strefa Mazurskiego Jadła była pełna regionalnych smaków. Każdy mógł poczęstować się kromką swojskiego chleba ze smalcem czy pysznym drożdżowym plackiem z marmoladą lub prażonymi jabłkami. Była również możliwość kiszenia kapusty zakorzenionym w tradycji sposobem – udeptywania kapusty w beczce bosymi nogami. Na wykonanie tego zadania odważyła się m.in. Dyrektor MBP Jadwiga Pijanowska.
Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych gości. W Strefie Rękodzieła członkinie Stowarzyszenia „Płozytywni” zaprosiły wszystkich chętnych m.in. do lepienia z gliny oraz malowania na drewnie.
Partnerami w realizacji zadania „Śladami Mazurskiej Niepodległości” było Towarzystwo Przyjaciół Szczytna i Miejski Dom Kultury w Szczytnie.